Stefan Korboński – Polonia Restituta
Nieznana w Polsce książka Stefana Korbońskiego to niesamowity opis II RP oczyma przedstawiciela pokolenia, które miało szczęście cieszyć się niepodległością. Najpierw o nią walczyli, potem uczyli się, pracowali, balowali, wreszcie znów za nią oddawali życie lub walczyli.
Prezydent Wilson, a Polacy
Woodrow Wilson nawet dla biografów sprawia kłopot. Był pierwszym prezydentem, który zerwał z amerykańską tradycją izolacjonizmu sięgającą czasów pierwszego prezydenta. I pierwszym, za którego urzędowania wojska amerykańskie pokonały Atlantyk i wylądowały w Europie. Gdy podczas jednej z rozmów Dmowski przedstawiał mu argumenty za tym, aby Gdańsk ściślej strategicznie związać z Polską, prezydent U.S.A wyraził zdziwienie: A po co ? – „przecież wojny na świecie już więcej nie będzie”.
Polska prezydencja Rady Unii Europejskiej
Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w okresie niepewności i niepokoju. Europa mierzy się ze skutkami agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę i koniecznością wzmocnienia własnego potencjału obronnego. Obserwujemy rosnące napięcia geopolityczne, erozję porządku międzynarodowego opartego na zasadach i ataki hybrydowe wymierzone w europejską demokrację.
Sprawiedliwość triumfuje czasem dopiero po wielu latach
Sądy historii po latach nadają słowom (także słowu „prawo” oraz słowu „sprawiedliwość”) ich prawdziwy sens, który następnie znajduje potwierdzenie w wyrokach prawdziwie wolnych sądów.
80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
Gdy 19 kwietnia 1943 roku, w przeddzień święta Pesach, niemieckie oddziały wspierane przez czołgi i wozy pancerne ponownie weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować, do walki z nimi stanęło około 300-500 członków ŻOB podzielonych na 22 grupy bojowe pod zwierzchnim dowództwem Mordechaja Anielewicza oraz około 250 bojowców
Adw. Ewa Stawicka – Smuga światła
„Smuga światła” to najnowsza książka adw. Ewy Stawickiej przybliżająca życiorys adw. Andrzeja Rościszewskiego, wieloletniego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, obrońcy w procesach politycznych stanu wojennego, społecznika i uznanego żeglarza.
Shoah
Shoah – za tym słowem kryje się tragedia europejskich Żydów, których hitlerowskie Niemcy skazały na zagładę.
W wyniku działań Rzeszy śmierć poniosło około 6 milionów osób. Aby uczcić ich pamięć, ONZ ustanowiła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Magistri Nostri. Zygmunt Ziembiński „Gandhi”
Książka w sposób barwny zarysowuje sylwetkę niezwykłego profesora Zygmunta Ziembińskiego, teoretyka prawa, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, od czasów studiów związanego z Wydziałem Prawa i Administracji UAM i znanego w akademickim środowisku Poznania jako „Gandhi”.
Adwokaci w Powstaniu Wielkopolskim
Pamiętając o wysiłku Powstańców i ich daninie krwi nie sposób nie wspomnieć, że w walkach wzięło udział również wielu adwokatów. Dotychczas nie ukazały się obszerniejsze prace przedstawiające udział adwokatów w Powstaniu Wielkopolskim. W niniejszym artykule przedstawiono sylwetki nie tylko adwokatów, którzy brali bezpośrednio udział w walkach powstańczych, ale także tych, którzy zasiadali w naczelnych i sądowniczych organach powstańczych.
Krwawa łaźnia w Gąsawie
Drugi tydzień obrad, napięta sytuacja między książętami i tylko chwila wytchnienia. Poranek 24 listopada 1227 roku był dla księcia Leszka Białego ostatnim. Napastnicy dopadli go, kiedy zażywał kąpieli. Zdołał z niej uciec, dosiąść konia i popędzić przed siebie – lecz go dopadli i zabili. Jego śmierć zmieniła Polskę Piastów na lata, a tajemnica zamachu nie została do końca wyjaśniona do dziś.