„Smuga światła” to najnowsza książka adw. Ewy Stawickiej przybliżająca życiorys adw. Andrzeja Rościszewskiego, wieloletniego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, obrońcy w procesach politycznych stanu wojennego, społecznika i uznanego żeglarza.
Shoah – za tym słowem kryje się tragedia europejskich Żydów, których hitlerowskie Niemcy skazały na zagładę.
W wyniku działań Rzeszy śmierć poniosło około 6 milionów osób. Aby uczcić ich pamięć, ONZ ustanowiła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Książka w sposób barwny zarysowuje sylwetkę niezwykłego profesora Zygmunta Ziembińskiego, teoretyka prawa, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, od czasów studiów związanego z Wydziałem Prawa i Administracji UAM i znanego w akademickim środowisku Poznania jako „Gandhi”.
Pamiętając o wysiłku Powstańców i ich daninie krwi nie sposób nie wspomnieć, że w walkach wzięło udział również wielu adwokatów. Dotychczas nie ukazały się obszerniejsze prace przedstawiające udział adwokatów w Powstaniu Wielkopolskim. W niniejszym artykule przedstawiono sylwetki nie tylko adwokatów, którzy brali bezpośrednio udział w walkach powstańczych, ale także tych, którzy zasiadali w naczelnych i sądowniczych organach powstańczych.
Drugi tydzień obrad, napięta sytuacja między książętami i tylko chwila wytchnienia. Poranek 24 listopada 1227 roku był dla księcia Leszka Białego ostatnim. Napastnicy dopadli go, kiedy zażywał kąpieli. Zdołał z niej uciec, dosiąść konia i popędzić przed siebie - lecz go dopadli i zabili. Jego śmierć zmieniła Polskę Piastów na lata, a tajemnica zamachu nie została do końca wyjaśniona do dziś.
Szkoła uczy, że pierwszy rozbiór Polski miał miejsce w 1772 roku. Zdaniem historyka średniowiecza Mariusza Sampa należałoby przesunąć tę datę o ponad siedemset lat wstecz. Jak twierdzi autor książki pod wyjaśniającym wiele tytułem "1031. Pierwszy rozbiór Polski", właśnie wtedy państwowość polska stanęła na granicy unicestwienia i niewiele brakowało, by historia...