Bezpłatny ebook, który wydał Wolters Kluwer. Autorem jest dr hab, Marcin Dziurda, radca prawny. Ebook można pobrać bezpłatnie.
Przypominam wyniki ankiety Strategia dla Adwokatury, przeprowadzonej w 2015 r. z nieśmiałą propozycją o refleksję: co z ówczesnych postulatów adwokatów zdołano zrealizować, co pozostało aktualnym postulatem, co się zmieniło w preferencjach adwokatów ?!?
Trzeci rok tej kadencji był intensywny na każdej z płaszczyzn funkcjonowania Adwokatury. Akcje edukacyjne, prace legislacyjne, cyfryzacja Adwokatury i działania na rzecz praworządności w Polsce. To tylko przykłady naszego wspólnego zaangażowania.
Sądy historii po latach nadają słowom (także słowu "prawo" oraz słowu "sprawiedliwość") ich prawdziwy sens, który następnie znajduje potwierdzenie w wyrokach prawdziwie wolnych sądów.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka prezentuje swój najnowszy raport „Tymczasowe aresztowanie. O standardzie, który się nie przyjął (w Polsce)”. W kolejnej publikacji poświęconej tematyce stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego przedstawiamy analizę najnowszych statystyk i aktualny stan prawny, opisujemy problem z perspektywy praw człowieka i spraw, które pojawiały się w praktyce Fundacji.
Robert Lewandowski przejmuje na połowie boiska piłkę, pięknie drybluje, wchodzi w pole karne, strzela... a w bramce stoi ubrany w togę Mecenas Roman Giertych i piękną paradą broni, nie ma gola; muzyka narasta ryk kibiców na stadionie i napis; SKUTECZNY OBROŃCA ! (Pana Mecenasa Romana Giertycha przepraszam za użycie jego nazwiska w tym abstrakcyjnym przykładzie, ale liczę na jego poczucie humoru).
Skoro Ministerstwo Sprawiedliwości komunikuje, że prowadzi prace nad nowymi stawkami za pracę adwokatów warto aby Naczelna Rada Adwokacka przypomniała Ministerstwu, że stawki za pracę adwokata Minister może ustalać wyłącznie w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką.
Już sam wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec adwokata, wzbudza zainteresowanie mediów i - zazwyczaj - jest szeroko relacjonowany, najczęściej bez obiektywnego komentarza. Jest oczywiste, że takie informacje negatywnie wpływają na wizerunej Adwokatury Polskiej i zawodu adwokata jako takiego. Dlatego niezbędne jest wsparcie Szczecińskiej Izby Adwokackiej i działań Dziekana Piotra Dobrołowicza, przez Naczelną Radę Adwokacką.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu oraz Wydawnictwo C.H BECK zapraszają na wieczór autorski z adw. Wojciechem Bergierem o książce „Sztuka Obrończa. Poradnik dla Adwokatów”.
Adw. dr hab. Andrzej Olaś został laureatem konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2021 roku.
Nagroda została przyznana za monografię jego autorstwa pt. Zarzut potrącenia w procesie cywilnym.