W sądach miało być lepiej, jest gorzej
Przez rok nie wprowadzono żadnej reformy usprawniającej pracę sądów. Cyfryzacja akt? Odciążenie sędziów? Dofinansowanie sądowej administracji? Nic z tych rzeczy. Przeciętny obywatel zgrzyta zębami na przewlekłość spraw jeszcze większą niż za PiS-u. Dlaczego przez rok nic nie zrobiono? Bo resort nie ma na to czasu. Minister Bodnar zajęty jest pokazywaniem…
Kompleksowa reforma prawa karnego w wykazie prac rządu
Zwiększone prawo do obrony wynika z tzw. dyrektyw obrończych, które Polska zobowiązała się przyjąć. Zmiany wprowadzają m.in. dostęp do obrońcy dla każdego podejrzanego przed pierwszym przesłuchaniem, prawo do poufnego kontaktu z obrońcą i ułatwioną pomoc prawną z urzędu. Adwokaci i radcowie prawni będą mieli obowiązek pełnienia dyżurów. Za ich pomoc zapłaci skarb państwa.
Trzecia władza – (XXV lat później). Czy w ogóle warto zabierać głos ?
Władza sądownicza jest jednym z trzech filarów demokracji. Jeśli zatem w funkcjonowaniu tej władzy następują nieprawidłowości grożące jej całkowitym bezwładem, jest to zagrożenie dla demokracji i ustrojowych podstaw bytu państwa prawa. (…)
Sprawiedliwość triumfuje czasem dopiero po wielu latach
Sądy historii po latach nadają słowom (także słowu „prawo” oraz słowu „sprawiedliwość”) ich prawdziwy sens, który następnie znajduje potwierdzenie w wyrokach prawdziwie wolnych sądów.
O standardzie, który się nie przyjął (w Polsce)
Helsińska Fundacja Praw Człowieka prezentuje swój najnowszy raport „Tymczasowe aresztowanie. O standardzie, który się nie przyjął (w Polsce)”. W kolejnej publikacji poświęconej tematyce stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego przedstawiamy analizę najnowszych statystyk i aktualny stan prawny, opisujemy problem z perspektywy praw człowieka i spraw, które pojawiały się w praktyce Fundacji.
Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości
Przeprowadzona w 2007 r. przez rząd PiS reforma polegająca na drastycznym ograniczeniu udziału czynnika społecznego w orzekaniu miała na celu usprawnienie polskich sądów. Np. z wydziałów karnych sądów rejonowych przedstawiciele społeczeństwa zniknęli całkowicie.
W obronie sędziowskiej niezawisłości inaczej
Nie chce się wierzyć, że to się dzieje naprawdę. Pismo opublikowane zostało na oficjalnym profilu twittera Krajowej Rady Sądownictwa. Nie ma żadnego dementi jakoby było fake-newsem (kliknij w obraz pisma). Przypinamy to kuriozalne pismo pinezka na ścianę. A Pani sędzi przewodniczącej tzw. rady, w związku z jej odesłaniem sędzi orzekającej do nauki Konstytucji, przypominamy:
Żadnych poprawek w Senacie do ustawy o Sądzie Najwyższym
Ustawę o SN Senat powinien odrzucić w całości bez poprawek. Poprawki senackie do ustawy staną się – po powrocie ustawy do Sejmu – „czwartą powtórką z rozrywki” PiS solidarnie z „ziobrystami” odrzucą poprawki Senatu, tak jak je odrzucili w pierwszym czytaniu na posiedzeniu komisji, w drugim czytaniu na posiedzeniu komisji i w trzecim czytaniu na posiedzeniu plenarnym Semu. Poprawianie ustawy w Senacie to „głupiego robota”.
Chaos w wymiarze sprawiedliwości i jego źródła
SSN Włodzimierz Wróbel: Od kilku lat prawnicy nieustannie ostrzegali, że stworzenie niekonstytucyjnego sytemu powoływania sędziów, przez bezpośrednio podległą politykom Krajową Radę Sądownictwa, doprowadzi do tego, że w różnych postępowaniach, zarówno w Polsce jak i jeszcze bardziej w trybunałach międzynarodowych, będzie się kwestionowało domniemanie niezależności i bezstronności polskich sądów.
Trybunał Konstytucyjny – „zainfekowany bezprawnością”, utracił zdolność zgodnego z prawem orzekania
Wyrok w formacie .pdf – W uzasadnieniu ważnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 listopada 2022 r. III OSK 2528 określono polski Trybunał Konstytucyjny jako „zainfekowany bezprawnością” wyjaśniając, że Trybunał „utracił w sensie materialnym zdolność do zgodnego z prawem orzekania”.