Białe części czterech solidnych porów kroimy w cieniutkie półkrążki. Podsmażamy na oleju rydzowym. 3/4 tak podsmażonych krążków pora zalewamy wywarem. Jednego pokrojonego ziemniaka gotujemy w osobnym garnku do miękkości, soląc do smaku.
Kapustę gotujemy na parze, podkładając pod nią w górnym garnku gałązkę świeżego lubczyku. W trakcie gotowania bardzo delikatnie (bardzo !) solimy. Gotujemy na parze nie dłużej niż 4 minuty. Na patelni mocno rozgrzewamy olej rydzowy. Wrzucamy plasterki czosnku i imbiru.
Gotujemy wywar na wołowej i drobiowej porcji rosołowej (najlepiej na gęsinie ale mozna użyć innego drobiu) dodając 3 - 4 gęsie żołądki, warzywa korzeniowe, listek laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól oraz.... laskę cynamonu (nie używamy cynamonu mielonego).
Wielkopolski Kucharz Roku jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych organizowanych w Polsce. Finał 2023: - I miejsce - Sergiej Kurmyszew, GardenCity - Restaurants & Catering; II miejsce - Oliwier Kowalczyk, Silver Catering; III miejsce - Adam Lelewer, Ostoja Chobienice
Quiche to placek z kruchego ciasta wypełniony nadzieniem i sosem na bazie jajek i śmietany. Wersji tego dania jest mnóstwo. Kolejna powstała z okazji koronacji Karola III. Jak poinformował Pałac Buckingham, koronacyjna wersja tej potrawy ma mieć farsz ze szpinaku, bobu i estragonu.
Gęsie pipki to potrawa kuchni żydowskiej. W Galicji gęsie pipki oznaczały esencjonalny gulasz z gęsich żołądków, z dużą ilością cebuli i czosnku doprawiany na słodko przyprawą curry. Na pozostałych obszarach natomiast były to nadziewane rozmaitymi farszami gęsie szyje.
Dlaczego po poznańsku ? Bo podajemy z pyzami na parze i z modrą kapustą z rodzynkami. Taką kaczkę podawano w nieistniejącej już, kultowej poznańskiej restauracji "Smakosz". I taką podaje się u mnie w domu.
Tym razem zabierzemy Państwa na wycieczkę do Kalifornii. Przygotujemy pięć starannie wyselekcjonowanych win od winiarskich legend ale też od rokujących nowych producentów. Przedstawię Państwu jedno z najlepszych Pinot Noir od Paul Lato
Wyjęte z marynaty mięso obsmażyć na mocno rozgrznym maśle klarowanym. Podlać białym winem (uwaga, to jedna z nielicznych potraw, do pieczenia której używamy białego wytrawnego wina a nie wina czerwonego). Obłożyć kilkoma ząbkami czosnku w całości i do pieca na 160 st. C
Po odpowiednim czasie gotowania (około 3 godziny) odcedzamy wywar. Do wywaru wlewamy sok z buraków (tak dokładnie sok z buraków przygotowany na barszcz) i wlewamy ocet jabłkowy 2 łyżki. Proszę zagotować. Dodajemy śmietankę. Taki barszcz nazywamy "zabielanym".