Imieniny ulicy Święty Marcin
Poznaniacy nie mają szczególnego powodu aby Dzień Niepodległości wiązać z datą 11 listopada. W tej dacie w 1918 roku nie rozstrzygnęły się losy Wielkopolski i jej przynależności państwowej. W grudniu Poznaniacy chwycili za broń aby czynem zbrojnym w Powstaniu Wielkopolskim zdecydować o polskości Wielkopolski.
Oszustwo „na bank”. Oszuści podają się za kancelarie prawne
Oszuści podają się za kancelarie adwokackie (prawne) specjalizujące się w obsłudze kredytobiorców. Podczas rozmowy twierdzą, że oszczędności rozmówcy są zagrożone, ale dzięki zastosowaniu się do ich rekomendacji można środki uratować; czyli oszustwa „na bank”.
100. urodziny Prof. Krystyny Daszkiewicz
Dzisiaj – 12 marca 2024 roku – mamy zaszczyt i przyjemność świętować wyjątkowy dzień 100. urodzin Pani Profesor Krystyny Daszkiewicz, nestorki polskiej nauki prawa karnego, której bogaty życiorys fascynuje rozmaitością dokonań. Pani Profesor większą część swojego życia naukowego związała z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
Gdy 19 kwietnia 1943 roku, w przeddzień święta Pesach, niemieckie oddziały wspierane przez czołgi i wozy pancerne ponownie weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować, do walki z nimi stanęło około 300-500 członków ŻOB podzielonych na 22 grupy bojowe pod zwierzchnim dowództwem Mordechaja Anielewicza oraz około 250 bojowców
Spowiedź wielkanocna
Nie chodzę do spowiedzi. Obiecałam sobie, że więcej tam nie wrócę. Wraz z wiekiem mój światopogląd zmienił się. Drażni mnie podejście Kościoła do polityki, a przede wszystkim to, że niektórzy księża nie wstydzą się mówić o niej z ambony.
Richard Dawkins w Polsce
Richard Dawkins weźmie udział w „Dniach Ateizmu” w Warszawie. Dni Ateizmu powstały jako odpowiedź na postępującą klerykalizację Polski, z chęci zamanifestowania obecności ateistów w polskim społeczeństwie oraz w sprzeciwie wobec łamania praw osób niewierzących zarówno przez prawo, jak i w życiu codziennym.
Shoah
Shoah – za tym słowem kryje się tragedia europejskich Żydów, których hitlerowskie Niemcy skazały na zagładę.
W wyniku działań Rzeszy śmierć poniosło około 6 milionów osób. Aby uczcić ich pamięć, ONZ ustanowiła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Sprawa Janusza Walusia
Polak Janusz Waluś opuści afrykańskie więzienie po prawie 30 latach; jest to zwolnienie warunkowe. Taką decyzję 21 listopada podjął Sąd Konstytucyjny, czyli najwyższy organ sądowy RPA. Informację tę potwierdził adwokat Walusia Julian Knight.10 kwietnia 1993 r. Waluś, imigrant zarobkowy od 1981 r. mieszkający w RPA, zastrzelił czarnoskórego Chrisa Haniego, jedną z ikon opozycji.
Apel do opozycji
Jest jasne, że żadnej wspólnej listy nie będzie, bo opozycja ma głos opinii tam gdzie ją ma PiS. Wzywamy wszystkich do wzajemnego porozumienia, wspólnej listy wyborczej partii demokratycznych i do tworzenia ruchu obywatelskiego; porozumienie partii opozycyjnych jest dzisiaj niezbędne — czytamy w apelu 447 intelektualistów, artystów, dziennikarzy i polityków.
Nie żyje Daniel Passent
3 stycznia swój ostatni wpis na blogu zatytułował „Zaraz wracam”: Drogie Blogowiczki i Blogerzy! Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!! Z przyczyn niezależnych ode mnie ogłaszam przerwę w mojej obecności. Państwa zachęcam do aktywności na blogu En Passant, który istnieje już kilkanaście lat. Do rychłego zobaczenia! Wkrótce znowu do Was dołączę. Gospodarz Bloga Sprawdzałem…