Wielkopolski Kucharz Roku. Finał – 2023

Wielkopolski Kucharz Roku. Finał – 2023

W Hotelu Poznańskim w Luboniu koło Poznania zakończył się finał konkursu Wielkopolski Kucharz Roku.

I miejsce – Sergiej Kurmyszew, GardenCity – Restaurants & Catering

II miejsce – Oliwier Kowalczyk, Silver Catering

III miejsce – Adam Lelewer, Ostoja Chobienice

***

Wielkopolski Kucharz Roku jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych organizowanych w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku i już od swojej pierwszej edycji Konkurs otrzymał nominację do Kulinarnego Pucharu Polski. W ciągu wszystkich edycji Konkurs uzyskał honorowy patronat: Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania, Wielkopolskiej Izby Gastronomicznej, Stowarzyszenia Barmanów Polskich, Fundacji Gastronomia na Obcasach, światowej organizacji Women in WorldChefs, Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego.

Po krótkiej przerwie został reaktywowany w zupełnie nowej formie, nawiązującej do światowych standardów i pod patronatem uznanego i cenionego w środowisku szefa kuchni śp. Rafała Jelewskiego (1970 – 2013). Kucharza z sukcesami, doskonałym warsztatem i wybitnym wyczuciem smaku, który brał udział w wielu prestiżowych konkursach kulinarnych w Polsce i na świecie, a przede wszystkim reprezentował Polskę w finale konkursu Bocuse d’Or 2011 w Lyonie (najbardziej prestiżowym konkursie kulinarnym na świecie).

Według śp. Rafała Jelewskiego najlepszą kuchnię cechuje: „Prostota – ma bowiem wiele uroku i potrafi inspirować do pracy na najwyższym poziomie. Najlepszą kuchnię tworzy się z produktów dostępnych na wyciągnięcie ręki. Kupując regionalnie, tworzymy rynek produktów”. W tym jednym dniu w roku oddajemy hołd naszemu Mistrzowi i mentorowi dając szansę prezentacji swoich umiejętności i zaistnienia w branży następnym pokoleniom kucharzy.

LAUREACI KONKURSU

2014 – Bartosz Budzyński zastępca szefa kuchni restauracji Brovaria w Poznaniu
2015 – Jakub Ignyś szef kuchni restauracji Niffty No.20 w Hotelu Puro Poznań
2016 – Paweł Salamon szef kuchni hotelu SMOLARNIA k.Trzcianki
2017 – Maciej Kobylański szef kuchni Dwór Stary Chotów
2018 – Marcin Borowczyk z-ca szefa kuchni restauracji Blow Up Hall w Poznaniu
2019 – Michał Kozłowski z-ca szefa kuchni w Hotelu PURO Restauracji Nifty No20 w Poznaniu