Placki Noworoczne

Placki Noworoczne

Szczęśliwego Nowego Roku 

Adwokatura od kuchni docenia kuchnię z każdego zakątka tego świata, a dzisiaj szczególnie polecam nasze ojczyste placki ziemniaczane, choć znajdziemy je również w innych kuchniach europejskich. 

Nie tylko my, ale i nasi  sąsiedzi za naszą wschodnią granicą zajadają się plackami; doceniają je Austriacy, Węgrzy, Szwajcarzy . 

To tyle tej kuchennej geografii,

Przejdźmy do radosnego tworzenia. 

Obrane ziemniaki  (ok 1,5- 2kg) myjemy, potem suszymy i trzemy na tarce. Już starte  przekładamy do większej  miski. Pozostawmy je w tej misce na jakieś parę minut. 

W tym czasie należy odlewać z miski zbierający się sok. Proszę  przytrzymywać jedną dłonią starte ziemniaki i je odcisnąć. Istotne by je pod żadnym pozorem nie mieszać. Odstawmy utarte ziemniaki na parę minut, a następnie dodajemy ok. 3 łyżek mąki pszennej, dwie drobno starte soczyste cebule, jedno  nierozbite jajko, majeranek, sól i dwie łyżeczki cukru. Teraz dokładnie wszystko należ wymieszać. 

Na dobrze rozgrzaną patelnię ostrożnie wlewamy olej rzepakowy i nakładamy dużą łyżką naszą masę tworząc nieduże i nie za grube placki. Smażymy ok.3 min. (uwaga już na mniejszym ogniu).  Obracamy i powtarzamy smażenie.  

Złote syczące jeszcze placki odkładamy na talerz. Są nie tylko złote, ale  pachnące i chrupiące , a wyszło ich 12.

Na placuszki nakładamy już poszarpaną uprzednio uduszoną w przyprawach wołowinę, dekorując ją czerwoną cebulką lub marynowaną cebulką perłową i kaparami. 

Pysznie wyglądają, do tego kapustka wigilijna i starte na dużych oczkach przyprawione dobrze buraczki . Polewamy pachnącym sosem grzybowym powstałym na bazie grzybów suszonych i świeżych zamrożonych. Powiedzieć, że to super wspaniałe danie to za mało , trzeba je skosztować. Do tego czerwone tylko wytrawne wino , ale przecież to takie  oczywiste.

Adwokatura od kuchni, życzy Państwu Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku, nowych pomysłów w gotowaniu i nowych doznań przy naszym stole i do rana szampańskiej  zabawy.

Marek Morawski