Persyflaż

Persyflaż

Persyflaż słowo raczej już nieużywane. Jak podaje Wiki, Persyflaż to (fr. persiflage – przemówienie ironiczne i kpiące) – utwór literacki lub inna wypowiedź o charakterze żartobliwym ironicznym, ukrywająca szyderstwo pod pozorami wyszukanej uprzejmości lub udawanej powagi. Szczególną cechą persyflażu jest ironiczne nawiązanie do cudzego stylu.

Na portalu MacLawye® persyflażem nazywamy wpisy (niekoniecznie tekstowe, także materiały wideo), które w bardzo krótkiej formie, jednego lub kilku zdań, filmiku nie dłuższego niż półtorej minuty), w sposób ironiczny i zjadliwy komentują jakieś wydarzenia – zwłaszcza polityczne. Przykładem może być film “PiSowskie marionetki”:

 

Przykładowym – niemal definicyjnym persyflażem – jest primaaprilisowy wpis Iustitiofobia, z 1 kwietnia 2007 r. (Jeden z pierwszych wpisów na MacLawye®ze sprzed szesnastu lat).

 

 

Persyflaż zawiera w sobie ironię, kpinę bądź sarkazm. Tyle, że persyflaż to sam utwór a ironia, kpina czy sarkazm to sposób wypowiadania się; dlatego persyflażu nie należy mylić z tymi pojęciami. Trudno nie uznać za persyflaż tak modnych obecnie memów internetowych. Jeśli mem jest dowcipny, na poziomie i nie jest chamski, możemy go śmiało zaliczyć do persyflaży.

Nasze persyflaże mają to do siebie, że nie zawsze są wyrazem pejoratywnego stosunku do postaci, do której się odnoszą (choć tak bywa zazwyczaj) ale wyśmiewają jakieś zdarzenie niepoważne, które przytrafić się może także osobie godnej szacunku. Swoistymi persyflażami są satyryczne grafiki ilustrujące treść publikowanego wpisu.


Persyflażem może być też sam tytuł wpisu, mimo zupełnie poważnej jego treści bądź analizy; np.:

Sędziowie przyznają, że są głupsi od adwokatów

albo

Kwadratowa czapka na okrągły łeb,

bo Polska to taki dziwny kraj, jedyny na świecie, w którym wymyślono kwadratową czapkę na okrągły łeb.

No i się zaczęło. Najwyraźniej od tych kwadratowych czapek polskie mózgi zrobiły się sześcienne. Bo kto to widział, żeby klasa robotnicza w drodze rewolucji obaliła socjalizm ? A u nas się zdarzyło.

Albo, żeby Antoniego Macierewicza uhonorowano Orderem Orła Białego (który pewnie za jego działalność w KORze mu się należał) manifestując to w kilka dni po ujawnieniu jego matactw i kłamstw w pracach tzw. komisji smoleńskiej.

Niektóre działania rządzącej partii aż się proszą o to, żeby je opisać stosując formę persyflażu. No bo PiS to jest taka partia, która nawet jak mówi prawdę to kłamie. Tyle, że persyflażem w tym wypadku nie jest sam tekst felietonu (n.b. bardzo prawniczy i bardzo serio) ale zestawienie tego tekstu z tytułem, który sam w sobie staje się persyflażem.

Zresztą…

Polityka rządzącej partii zrobiła nam z realu taki kabaret, że można ją opisać tylko w formie persyflażu.

Na MacLawye®ze persyflaż nie jest oznaczany jako odrębna kategoria wpisu, ponieważ wpisy różnych kategorii mogą być persyflażem, dlatego to co za persyflaż uznajemy jest otagowane (i tagujemy przeglądając nasze archiwa).

jmm