Richard Dawkins w Polsce

Richard Dawkins w Polsce

Richard Dawkins weźmie udział w “Dniach Ateizmu” w Warszawie

Dni Ateizmu powstały jako odpowiedź na postępującą klerykalizację Polski, z chęci zamanifestowania obecności ateistów w polskim społeczeństwie oraz w sprzeciwie wobec łamania praw osób niewierzących zarówno przez prawo, jak i życie codzienne.

W obliczu narastającej arogancji duchowieństwa, zawłaszczania coraz to nowych dziedzin życia w Polsce i wykluczania wszystkich poza dogmatycznymi katolikami, wobec narzucania religii całemu społeczeństwu przez sojusz Kościół-Państwo, my, ateiści, zaczęliśmy szukać sposobów manifestowania naszej wolności od religii.

Chodzi o potwierdzenie słuszności światopoglądu opartego na wiedzy naukowej i świeckiej etyce i budowanie ateistycznej społeczności. Postać filozofa Kazimierza Łyszczyńskiego, ateisty publicznie torturowanego i straconego za ateizm w XVII wieku, zadaje kłam twierdzeniom, że ateizm został sprowadzony do Polski na bagnetach Armii Czerwonej. „My, ateiści” powiedział trzy wieki temu Kazimierz Łyszczyński i tak czynimy teraz jako jego duchowi spadkobiercy, odrzucając zarzut, że ateiści są równi bolszewikom.

„Dni Ateizmu” są organizowane każdej wiosny w Warszawie przez polskich ateistów dla upamiętnienia rocznicy śmierci Kazimierza Łyszczyńskiego i potwierdzenia wolności sumienia.

Wydarzenie jest świętem ateizmu, które przyciąga coraz większą liczbę uczestników z Polski i z całego świata.

 

Podczas Dni Ateizmu grono panelistów jest międzynarodowe. Ze Stanów Zjednoczonych połączy się Annie Laurie Gaylor, założycielka i współprezeska amerykańskiej Fundacji Wolność od Religii, w Warszawie pojawi się za to Dan Barker, współprezes fundacji. – Będziemy gościć też osoby, których misją jest ratowanie ateistów od więzienia, np. w krajach islamskich. Będą goście z Kanady, Irlandii, Libanu, Indii, Argentyny… – wymienia Marek Łukaszewicz z Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego. I dodaje: – Ale chyba wszyscy czekamy na Richarda Dawkinsa. W tej chwili jest najbardziej znanym ateistą na świecie. Idee, które głosi, wielokrotnie prezentowaliśmy na naszych zlotach i spotkaniach. Jego książka “Bóg urojony” jest często pierwszym powodem do zastanowienia się nad wiarą i jej odrzuceniem.

Richard Dawkins to profesor na Uniwersytecie w Oksfordzie do 2008 r., obecnie emerytowany członek New College w Oksfordzie. Jest teoretykiem ewolucji biologicznej, a także jednym z najsłynniejszych ateistów. Jest zadeklarowanym przeciwnikiem kreacjonizmu i pseudonaukowej koncepcji inteligentnego projektu, a także alternatywnej medycyny, ezoteryki itp. W “Bogu urojonym” dowodzi, że nie ma żadnych przesłanek, by uznać istnienie nadnaturalnego stworzyciela, a wierzenia religijne mają charakter zbiorowego urojenia i są nie do pogodzenia z nauką.