McCain & Obama

O godzinie 3:00 czasu polskiego rozpocznie się w Oxford w stanie Missisipi debata telewizyjna pomiędzy kandydatami do fotela prezydenta Stanów Zjednoczonych.

John McCain urodził się 29 sierpnia 1936 roku w Coco-Solo (wówczas strefa Kanału Panamskiego). Pochodzi z rodziny oficerów wojskowych. Jego dziadek, John S. McCain, Sr. i ojciec, byli admirałami Marynarki Wojennej USA. Wychowywał się m.in. w New London w Connecticut, Pearl Harbor na Hawajach oraz w wielu bazach wojskowych na Oceanie Spokojnym.

[googlevideo=http://video.google.pl/videoplay?docid=-8095406520992628294&hl=pl]

Po II wojnie światowej McCaine uczęszczał do szkoły w Północnej Wirginii, gdzie osiedliła się jego rodzina. W 1951 roku rozpoczął naukę w Episcopal High School w Alexandrii w Wirginii, którą ukończył w 1954 roku. W tym samym roku wstąpił do Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis, którą skończył cztery lata później.

W 1958 roku został powołany do służby w stopniu chorążego w bazach lotnictwa Marynarki Wojennej w Pensacola na Florydzie i Corpus Christi w Teksasie.
Od wiosny 1967 roku brał udział w operacji “Rolling Thunder” podczas wojny wietnamskiej. 26 października tego samego roku, podczas nalotu na elektrociepłownię w Hanoi, jego samolot został zestrzelony a McCain wzięty do niewoli, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany, w grudniu trafił do obozu jenieckiego. W 1968 roku mimo pozwolenia władz wietnamskich na wcześniejsze zwolnienie nie zdecydował się opuścić obozu, ponieważ nie wyrażono zgody na wypuszczenie innych więźniów.

Z wietnamskiej niewoli został zwolniony 14 marca 1973 roku, po czym powrócił do USA, gdzie został odznaczony, między innymi, gwiazdą Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz Purpurowym Sercem. Po dziewięciu miesięcznej rehabilitacji wrócił do latania, a w 1977 roku i został oficerem łącznikowym US Navy.

W 1981 roku odszedł ze służby w marynarce w stopniu komandora. Rok później wygrał wybory do Izby Reprezentantów. W 1986 roku został senatorem. Później jeszcze trzykrotnie był wybierany w 1992 roku, 1998 roku oraz 2004 roku. W 2000 roku w ramach Partii Republikańskiej starał się o nominację na prezydenta. Po tzw. “Super wtorku” wycofał się z wyścigu o fotel prezydenta i poparł George’a W. Busha. W 2008 roku został kandydatem Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.

__________

Barack Obama urodził się 4 sierpnia 1961 roku w Honolulu na Hawajach. Ojciec Barack Obama Senior pochodził z małej wioski w Kenii, a matka Ann Dunham ze Stanów Zjednoczonych. Ich małżeństwo nie trwało długo. Wkrótce po ślubie rozeszli się, a matka powtórnie wyszła za mąż za Indonezyjczyka. Mając sześć lat Obama przeprowadził się z matką do Indonezji, gdzie mieszkał do dziesiątego roku życia.

Obama uczył się początkowo w Occidental College w Los Angeles, jednak po dwóch latach przeniósł się na słynny, nowojorski Columbia University, gdzie uzyskał tytuł licencjata na kierunku politologia ze specjalizacją stosunki międzynarodowe.
W 1988 roku Obama dostał się na Harvard, gdzie studiował prawo do 1991 roku. W trakcie studiów został wybrany pierwszym od 104 lat czarnoskórym redaktorem naczelnym pisma “Harvard Law Review”. Po studiach kontynuował karierę naukową m.in. wykładając prawo University of Chicago Law School.

W 1996 roku został wybrany do Senatu stanu Illinois, gdzie został przewodniczącym komisji zdrowia i opieki społecznej. Później, jeszcze dwukrotnie piastował to stanowisko: w 1998 roku oraz 2002 roku. Zrezygnował z mandatu, kiedy został wybrany na stanowisko senatora USA. Do Senatu Stanów Zjednoczonych został wybrany w 2004 roku, uzyskując ponad 70 proc. głosów.

Zamiar ubiegania się o partyjną nominację w wyborach prezydenckich ogłosił w lutym ubiegłego roku, podczas przemówienia w Springfield w stanie Illinois. Po trwającej wiele miesięcy morderczej walce o poparcie wyborców zwyciężył z swoją główną rywalką, senator Hillary Clinton i został pierwszym w historii afroamerykańskim kandydatem na prezydenta USA.