100. urodziny Prof. Krystyny Daszkiewicz

100. urodziny Prof. Krystyny Daszkiewicz

Dzisiaj – 12 marca 2024 roku – mamy zaszczyt i przyjemność świętować wyjątkowy dzień 100. urodzin Pani Profesor Krystyny Daszkiewicz, nestorki polskiej nauki prawa karnego, której bogaty życiorys fascynuje rozmaitością dokonań. Pani Profesor większą część swojego życia naukowego związała z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W imieniu własnym oraz społeczności Wydziału Prawa i Administracji UAM, życzenia urodzinowe, jak również podziękowania za zaangażowanie i pracę na rzecz  Wydziału, złożył Pani Profesor Krystynie Daszkiewicz Dziekan prof. dr hab. Tomasz Nieborak.

W czasie spotkania Jubilatce wręczone zostało nowe wydanie dzieła Jej autorstwa pt. „Traktat o złej robocie”, przygotowane specjalnie na okazję tego wyjątkowego święta. Pierwsze wydanie tej ponadczasowej monografii ukazało się dokładnie 50 lat temu w 1974 roku. Publikacja ta stanowi wyraz szacunku i uznania dla Autorki, a jednocześnie jest wyjątkową okazją, aby przypomnieć o niezmiennym znaczeniu Jej myśli i pracy dla rozwoju polskiej nauki prawa.

 

Zachęcamy do lektury „Traktatu o złej robocie”, inspirującego nas do refleksji nad sensem prawa, sprawiedliwością społeczną i rolą jednostki w społeczeństwie.

Traktat o złej robocie nie jest historyczną rozprawką o zabawnych swą siermiężnością początkach PRL Edwarda Gierka, lecz ponadczasową i systemową – dosłownie i w przenośni – rozprawą z rzeczywistością ustroju, w którym człowiek był tylko przedmiotem, a nie podmiotem. Dobitnym tego wyrazem jest charakter wykorzystywanej i powołanej w książce literatury, która często dotyczy publikacji państw obcych i wydanych wiele lat przed publikacją Traktatu. Jest to rozprawa w pełni aktualna również dzisiaj, w warunkach, w których obywatel bywa przez swoje państwo traktowany przedmiotowo, w których również pracownik jest w swoim miejscu pracy traktowany przedmiotowo. Jakkolwiek bowiem ujmować jakikolwiek ustrój państwa, to jednak u jego podstaw zawsze leżą najprostsze wartości, takie jak prawda, uczciwość i szacunek, a ich naruszenie nie przynależy wyłącznie do ustroju totalitarnego. W ustroju takim naruszenie tych wartości jest za to permanentne i intensywne. Nie zmienia to faktu, że ma ono miejsce również we współczesnej Polsce. 

Bezpłatna wersja elektroniczna książki w formacie .pdf