Polędwiczki jesienne z grzybami

Polędwiczki jesienne z grzybami

Adwokatura od kuchni w ten jesienny czas zaprasza na kulinarną przygodę tworzenia  wspaniałego dania. Polędwiczki w bogato soczystym sosie z grzybów. A grzyby wprost  z naszych pięknych lasów.

Trud czasochłonnego zbierania grzybów, będzie wynagrodzony szybkością i prostotą  sporządzenia wręcz przepysznego dania, a zapachy unoszące się w trakcie tej kulinarnej przygody sprawią radość naszym kubkom smakowym.

Zatem szybko zabierzmy się do pichcenia.

Rozpuszczamy masło klarowane na dobrej żeliwnej patelni. Na rozgrzane masło kładziemy osuszone polędwiczki, obsmażamy ze wszystkich stron. Podlewamy  niewielką ilością octem jabłkowym (z reguły będzie to przysłowiowy kieliszek z barku) oraz odrobiną wody. Dusimy do redukcji płynów, solimy i pieprzymy. 

Grzyby: 

Też na dobrze rozgrzanej patelni z masłem klarowanym podsmażamy cebulkę cukrową pokrojoną w piórka; trzy, cztery główki i smażymy do momentu zmiany ich barwy czyli o stopień więcej niż ich zeszklenie. Wyławiamy  do oddzielnego naczynia.  Dodajemy na patelnię masło klarowane , a następnie pokrojone grzyby, podsmażamy, energicznie mieszając by nam się nie przypaliły. Dodajemy uprzednio odstawioną cebulkę  i dusimy, solimy, pieprzymy  i dodajemy świeżo startą  gałkę muszkatołową. Jeszcze trochę wody i dusimy, energicznie mieszając do redukcji wody.

Praktycznie zrobione.

Na talerz wykładamy polędwiczki pokrojone w grube plasterki, a z boku umieszczamy nasz pachnący sos z grzybów.  

Do tego dania przystawka z kapusty kiszonej (nie kwaszonej), dodatkowo ją szatkujemy, dodajemy marchewkę, natkę pietruszki , utarte jabłko, cebulkę cukrową , skrapiamy oliwą  z oliwek , jeszcze łyżka octu jabłkowego, sok z cytryny, sól, pieprz i łyżeczka cukru brązowego. 

Oczywiście nie może  zabraknąć czerwonego wytrawnego wina.

Na dzisiejszą rozpustę polecam wino Chateau Francs Bories Saint Emilion. 

Drogim Koleżankom i Kolegom życzę przygody przy stole ze skarbami polskich lasów i trochę wspomnień i unoszących się muzycznych utworów z tłem jesiennej aury.

Marek Morawski

Jesienne chmury znów pędzi wiatr
W dalekie strony, w daleki świat
Zielone drzewa, które chroniły nas
W żółte kolory zamienił czas
Czerwone Gitary

 

 

***