Na przykład Majewski

Na przykład Majewski

Weźmy przykład z Majewskiego. Ten nie memła. A jak już coś powi, no to boki zrywać. Dość tej całej pederastii artystycznej, i tego zacimniania horyzontów mysli współczesnej. Na przykład Majewski. Nie zaciemnia… Precz z fałszywą ułudą sceniczną pozostawiającą wiele do życzenia. Zerwijmy z tym chwiejnym balansowaniem na krawędzi egzystencjalizmu i wegetarianizmu. Skończmy, skorygujmy i skonfrontujmy. Na przykład Majewski. Skończył, skorygował, a teraz konfrontuje…


Tak nieco z dystansem (z uwagi na nazwisko) przypominam kultowy tekst “Na przykład Majewski” niemniej kultowego artysty Wiesława Dymnego; mimo, że sporo czasu minęło jakoś mi pasuje do obecnej rzeczywistości.

jmm


Fragment (wideo):

Całość (audio):


Wiesław Dymny (1936 – 1978) – O sobie mógłby powiedzieć słowami swojego tekstu – “żongler dwusturęki”. Przyjaciele nazywali go “małym Leonardo da Vinci”. Wiesław Dymny to artysta obdarzony nieprzeciętnymi talentami – był gwiazdą kabaretu “Piwnica pod Baranami”, autorem opowiadań, scenariuszy, wierszy, filmowcem, malarzem, stolarzem, rysownikiem, scenografem… Na trwałe wpisał się w pejzaż krakowski, który wykreował jego legendę, często daleką od rzeczywistości. Nieprzyjazny klimat polityczny, pokusy życia artystycznej cyganerii, przedwczesna tragiczna śmierć w wieku zaledwie 42 lat nie pozwoliły mu wykorzystać wszystkich swoich możliwości.