Tegoroczna zbieżność Chanuki i Bożego Narodzenia łączy w sobie dwa wielkie święta, niosące przesłanie światła, nadziei i pokoju. Choć mają one różne korzenie religijne, obie tradycje skupiają się na symbolice światła, które przezwycięża ciemność.
Boże Narodzenie, świętowane w chrześcijaństwie na pamiątkę narodzin Jezusa, także koncentruje się na symbolice światła. Jezus jest nazywany „Światłem świata”, które przychodzi do ciemności, by dać nadzieję i zbawienie. Tak więc obie tradycje, choć wynikające z różnych historii, niosą podobne przesłanie o triumfie światła nad mrokiem.
Chanuka. Przez osiem dni specjalny świecznik (Chanukija) jest zapalany przy drzwiach lub ustawiany na parapecie okna na znak pamięci o zwycięstwie nad Hellenami. Zapalając świece podczas święta Chanuki, żydowscy bracia i siostry pamiętają i są wdzięczni za zwycięstwo Bożego światła nad ciemnością oraz nad wrogimi siłami, które próbowały nie tylko ich zniszczyć, ale także chciały unicestwić ich wiarę w jednego prawdziwego Boga.
Chanuka, podobnie jak Boże Narodzenie, jest świętem wesołym i rodzinnym. W każdy wieczór wokół chanukiji stawianej przy oknie tak, aby jej światło wychodziło na zewnątrz domu, gromadzi się cała rodzina. W zależności od przyjętego zwyczaju, wszyscy zapalają jeden świecznik lub każdy domownik zapala własny.
Zbieżność w czasie Chanuki i Bożego Narodzenia nie jest rzadka, ponieważ Chanuka, zgodnie z kalendarzem żydowskim, zaczyna się 25 dnia miesiąca kislew, który przypada na listopad lub grudzień w kalendarzu gregoriańskim.
Częstotliwość zbieżności:
- Chanuka trwa 8 dni, co zwiększa prawdopodobieństwo pokrycia się z okresem świątecznym Bożego Narodzenia (24–25 grudnia).
- W praktyce początek Chanuki przypada w różnych latach na okres od 27 listopada do 26 grudnia.
- Zatem Chanuka często:
- Pokrywa się częściowo lub całkowicie ze świętami Bożego Narodzenia (zwłaszcza Wigilią i 25 grudnia).
- Kończy się tuż przed lub zaraz po Bożym Narodzeniu.
StatystykaHanukowy świecznik
- Chanuka wypada w Boże Narodzenie (25 grudnia) mniej więcej raz na 3–5 lat.
- Przykłady z ostatnich lat:
- 2016 – Chanuka rozpoczęła się 24 grudnia.
- 2019 – Chanuka trwała od 22 do 30 grudnia.
- 2024 – Chanuka potrwa od 25 grudnia do 2 stycznia.
Oby ta zbieżność stała się zapowiedzią pokoju i zakończenia w 2025 r. wojen w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie
Jerzego Marcina Majewskiego
<kliknij w tytuł albo w obrazek aby przejść do artykułu>