
Sztuka kulinarna to nie tylko sposób przyrządzania potraw ale także sztuka biesiadowania, mówienia o jedzeniu, kolekcjonowania starych ksiąg kucharskich.
W magazynie MacLawye® tematyka sztuki kulinarnej początkowo zamieszczana była w dziale Bez togi, jako jedno z zainteresowań adwokackich. Jednakże popularność wpisów dotyczących kulinariów skłoniła nas do wyodrębnienia tego działu tematycznego.
Zamieszczamy tutaj, refleksje przy przyrządzaniu potraw, receptury, recenzje restauracji i książek; nie tlko kucharskich ale związanych z kuchnią i jedzeniem
Refleksje przy gotowaniu podają:
Najnowsze
Adwokat Marek Morawski. Adwokatura od kuchni. Dzisiaj mielone. Nie może być polskiej kuchni bez przepysznych, pachnących, mielonych.To bez dwóch zdań jest oczywiste. Tradycji musi stać się zadość. Czy można w ogóle wyobrazić sobie dobrą kuchnię bez kotletów mielonych ?
Zobacz więcejDzisiaj w ramach Dygresji smakosza, przygotowuję Obiad rodzinny. Zamiast wiele się zastanawiać, postanowiłem skorzystać z już publikowanych na portalu MacLawye® przepisów, własnych i Pana Mecenasa Marka Morawskiego. Otóż skomponowanie obiadu, dobranie potraw tak, aby składały się na niepowtarzalną całość i zaspokajały gusta gości nie jest sprawą prostą. Sałatka nicejska jest…
Zobacz więcejPieczone ziemniaki Hasselback po raz pierwszy podano ponad 200 lat temu w restauracji Hasselbacken w Szwecji. Od tamtego czasu ziemniaki nacięte w “harmonijkę” zrobiły wielką światową karierę. Ziemniaki należy ponacinać na bardzo cienkie plasterki, jednocześnie zostawiając nierozcięty spód ziemniaka. Jak to zrobić ? Bardzo prosto:
Zobacz więcejBakłażany przekroić wzdłóż na dwie połówki. Położyć na blacie przecięciem w dół – wtedy łatwiej pokroić. Ostrym nożem ciąć wzdłóż na bardzo cienkie plastry (maksymalnie 3 mm). Teraz rozłożyć każdy plaster na papierowym ręczniku i lekko posolić. Poczekać 15 minut; i gdy się wypocą, kropelki soku zebrać papierowym ręcznikiem. Czynność powtórzyć po odwróceniu każdego plastra.
Zobacz więcejZamiast kłaść połówki ugotowanych jajek, jest propozycja, aby oddzielnie przygotować jajeczka faszerowane. W farszu znajdziemy pokrojoną szyneczkę, cebulkę czerwoną, wymieszajmy dobrze z pokrojonym na drobno jajeczkami z majonezem, posolić , popieprzyć i wymarsz do skorupek.
Zobacz więcejJajka ugotowane na twardo drobno posiekać. Roztopić na patelni masło ale żeby nie było zbyt gorące. Dodać posiekane jaja. Ugotowana rybę ułożyć na podgrzanym półmisku, lekko skropić sokiem z cytryny i polać masłem z posiekanym jajkiem. Jest to stosunkowo prosty ale najbardziej polski i najbardziej wywintny sposób podania sandacza; dawniej obowiązkowy w Wigilię
Zobacz więcejZ młodości pamiętam szary sos przyrządzany na krwi karpia. Od czasu jednak, gdy ubijam karpia przy pomocy pani sprzedawczyni w sklepie rybnym trzeba było wymyślić oszukany szary sos; tym bardziej, że sposób pozyskania karpiowej krwi nawet w zacnych przepisach Mistrzyni Lucyny Ćwierczakiewiczowej, w samym swoim opisie brzmi makabrycznie i mógłby wywołać (uzasadnione) oburzenie obrońców zwierząt.
Zobacz więcejPan Mecenas Marek Morawski pozostawia smakoszom uznanie jakie chcemy mieć steki. I słusznie. Każdy lubi inne. To jakie chcemy uzyskać steki przekłada się jednak na czas smażenia. Steki “blef” są dosłownie rzucone na patelnię na chwilę z każdej strony. Steki krwiste i półkrwiste “saignant”, to minuta (do półtorej) smażenia z każdej strony. Stek “a point” (medium, średni) to – jak podaje Pan Mecenas – 2 do 3 minut smażenia z każdej strony. Steki, poczynając od “a point” aż do “bien ciut” po usmażeniu powinny na kilka minut wylądować w piekarniku nagrzanym do 70 stopni C.
Zobacz więcejSwego czasu opisywałem w mailu mojej amerykańskiej klientce sposób przyrządzania czerniny, nie szczędząc jej szczegółów pozyskiwania “zaklepka”. Podczas jej pobytu w Polsce poszliśmy na obiad do restauracji i zamówiłem sobie czysty barszczyk z pasztecikiem. Moja klientka z lekkim przerażeniem zapytała, czy to jest ta słynna zupa z kaczej krwi. Nieco rozbawiony z sadystyczną powagą przytaknąłem. Biedny czerwony barszczyk chyba nigdy wcześniej nie spotkał się ze spojrzeniem tak pełnym odrazy. Cóż,…. osób, które nie jadają czerniny z powodów, nazwijmy je psychologicznych, nie będę namawiał ani przekonywał. Ale zupa jest przepyszna.
Zobacz więcejWięcej szczęścia daje ludzkości odkrycie nowej potrawy, niż odkrycie nowej planety
/Anthelme Brillat-Savarin/