Łempicka wyjęta z ram wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
Tamara Łempicka a art deco – wystawa w Villa la Fleur w Konstancinie
Tamara Łempicka. Kobieta w podróży – wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie
Tamara siostra wulkanu – Dylogia o życiu i twórczości Tamary Łempickiej
Sotheby – aukcja Portrait de Romana de la Salle – sprzedany za 14.112.000 USD

W dziale Kultura & Sztuka promujemy twórczość adwokatów (ale nie książki prawnicze). Przedstawiamy adwokatów twórców literackich jak i artystów malarzy.
Polecamy wystawy, koncerty i spektakle, które mogą bądź powinny zainteresować adwokatów.
Polecamy galerie malarstwa nie tylko artystów-adwokatów ale także tych artystów, których po prostu lubimy.
Opowiadamy historie (i jeśli chcesz poznać historię portretu Mecenasa Jerzego Marcina Majewskiego kliknij tutaj).
Najnowsze artykuły
Zespół Adwokacki Nr 13 położony był dokładnie vis-a-vis wejścia do Sądu Rejonowego w Poznaniu. Odległość zmierzyłem krokami: 33 metry od drzwi do drzwi. No może od schodów do schodów. Położenie to było szczęśliwe i wygodne. Zdarzało się, że zabłąkany podsądny w ostatniej chwili rozglądał się za adwokatem. Wybór, często przypadkowy, padał na „trzynastkę”, bo było najbliżej.
Zobacz więcej„Smuga światła” to najnowsza książka adw. Ewy Stawickiej przybliżająca życiorys adw. Andrzeja Rościszewskiego, wieloletniego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, obrońcy w procesach politycznych stanu wojennego, społecznika i uznanego żeglarza.
Zobacz więcejJuż wkrótce rozpoczniemy na portalu MacLawye® publikację książki Piotra Nowaczyka – Wspomnienia NIE-ujawnione. Książka Piotra będzie publikowana “w odcinkach” czyli rozdziałami. Mamy przed sobą półtora roku lektury, bo to aż 77 rozdziałów. Adwokaci Członkowie Wielkoplskiej Izby Adwokackiej oddają na łamach książki zane ilice i kultowe miejsca; a Ci z pokolenia 60+ być moze spotkają samych siebie.
Zobacz więcejKsiążka w sposób barwny zarysowuje sylwetkę niezwykłego profesora Zygmunta Ziembińskiego, teoretyka prawa, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, od czasów studiów związanego z Wydziałem Prawa i Administracji UAM i znanego w akademickim środowisku Poznania jako „Gandhi”.
Zobacz więcejFascynacja osobą i twórczością Tamary Łempickiej skłoniła Maclawye®’a do zaprezentowania w Galerii MacLawye®’a ponad 100 dzieł Tamary Łempickiej. Dla wygody (i oglądania w lepszej rozdzielczości) obrazów Tamary Łempickiej poniżej prezentujemy galerię wszystkich dzieł Artystki dostępnych wirtualnie na Maclawye®’ze.
Zobacz więcejW wieku 83 lat zmarł aktor Jan Nowicki. Aktor zmarł w nocy w swoim domu we wsi Krzewent. Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Był polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, a także reżyserem teatralnym, pedagogiem, felietonistą, pisarzem oraz poetą. W swojej karierze zagrał niemal 200 ról. Przez ponad 30 lat związany był ze Starym Teatrem w Krakowie.
Zobacz więcejĆwiczenia z dyplomacji, które debiutowały w ostatni weekend w Republice Sztuki Tłusta Langusta, a które są efektem wspólnej pracy artystów oraz artystek z Ukrainy i Teatru Usta Usta Republika, nie są spektaklem wygodnym i komfortowym. To, co dzieje się na scenie, nie jest oddzielone niewidzianym murem od publiczności, która stawiana jest jedynie w roli obserwatora – owszem, przeżywającego, jednak w dużym stopniu mającego ten przywilej, jakim jest poczucie bezpieczeństwa.
Zobacz więcejDylogia Grzegorza Musiała o życiu i twórczości Tamary Łempickiej. (1) Ja, Tamara (2) Tamara, siostra wulkanu. „Tamara, siostra wulkanu” to oparta na faktach powieść o życiu wybitnej polskiej malarki Tamary Łempickiej jest kontynuacją jej losów ukazanych w powieści „Ja, Tamara”, która została wydana w 2020 r. W pierwszym tomie czytelnik śledził jej tragiczne losy w Rosji w czasie Rewolucji Październikowej, potem jej oszałamiającą karierę artystyczną w Paryżu w latach 20-30 XX wieku. Jej przyjaźnie z wybitnymi osobistościami w przedwojennej Europie – od książąt i markizów po Coco Chanel, Ernesta Hemingway’a czy Picassa..
Zobacz więcejTrudno znaleźć osobę tak pełną skrajności jak Bohdan Smoleń – jeden z największych artystów polskiej sceny. Utalentowany kabareciarz i aktor. Miłośnik zwierząt stroniący od ludzi. Postać komiczna i tragiczna zarazem.
Zobacz więcej
Nie myśl o tym, że wszystko się kończy.
Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna.
To, co powinno być życiem:
spokój, wolność i cisza.
/Marek Hłasko/