Adwokatura / najnowsze wpisy
Art. 95 ł ust. 3 punkt 3 PoA mówi o adwokacie wykonującym zawód radcy prawnego. O wyeliminowanie pojęcia „adwokata wykonującego zawód radcy prawnego” samorząd powinien zabiegać, ponieważ art 4a PoA, takiej formy wykonywania zawodu nie przewiduje. Albo się jest adwokatem i wykonuje się zawód adwokata; albo się jest radcą i wykonuję się zawód radcy prawnego.
Zobacz więcejZmarł adwokat Andrzej Siemiński (1938 – †2024). Przez cztery dekady pracy na rzecz samorządu adwokackiego pełnił funkcję dziekana ORA w Płocku, wiceprezesa NRA, a także sekretarza i zastępcy sekretarza, skarbnika i członka NRA. Po przejściu na emeryturę nadal wspierał samorząd adwokacki, działając na jego rzecz. Mecenas Siemiński był znany i…
Zobacz więcejAdwokat był znany w Szczecinie jako ten „od spraw niemożliwych”. Tym razem za kwotę 65 tys. zł zobowiązał się do sporządzenia testamentu nieżyjącej już kobiety. Kiedy dziennikarze TVN z programu „Superwizjer” mieli odebrać dokument, do biura Marka K. weszli agenci Centralnego Biura Śledczego. Zabezpieczyli akta spraw mecenasa. Dziennikarskie nagranie stało się dowodem w sprawie.
Zobacz więcejW 1949 roku ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako kombatant aktywnie działał na rzecz Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Był wieloletnim działaczem samorządu adwokackiego. W latach 1983-1989 sprawował funkcję prezesa Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy.
Zobacz więcejMusimy dostrzegać absolutną konieczności natychmiastowych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Władza sądownicza jest jednym z trzech filarów demokracji. Jeśli zatem w funkcjonowaniu tej władzy następują nieprawidłowości grożące jej całkowitym bezwładem, jest to zagrożenie dla demokracji i ustrojowych podstaw bytu państwa prawa.
Zobacz więcejW tym roku statuetka Złotej Wagi została przyznana Redaktor Magdalenie Gałczyńskiej, dziennikarce redakcji Onet.pl. Naczelna Rada Adwokacka przyznaje dziennikarzom statuetki Złotej Wagi od 2005 r. Redaktor Gałczyńska otrzymała statuetkę z rąk adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA w dniu 17 października, podczas debaty „Praworządność w Polsce rok po wyborach” w Krakowie.
Zobacz więcejOczekiwania adwokatów co do zniesienia zakazu pozostawania w stosunku pracy są proste: adwokaci postulują możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przeniesienia na pracodawcę kosztów ubezpieczenia społecznego i części kosztów prowadzenia kancelarii. Pozwalam sobie wyrazić pogląd, że sprostanie oczekiwaniom znacznej części młodych adwokatów i to bez znoszenia ogólnego zakazu pozostawania przez adwokata w stosunku pracy, bez narażenia się na zarzut ograniczenia adwokackiej niezależności i bez wprowadzania kuriozalnej „adwokackiej umowy o współpracę” jest możliwe !
Zobacz więcejNie można się zgodzić z twierdzeniami, że uchwały XIII Krajowego Zjazdu Adwokatury są odzwierciedleniem poglądów większości adwokatów. Są odzwierciedleniem większości Delegatów na Zjazd – i chociaż NRA uchwałami Zjazdu jest związana, można było oczekiwać, że przedstawiciel NRA na posiedzeniu komisji powstrzyma się od sugestii, że znakomita większość środowiska adwokackiego wypowiada się przeciwko zniesieniu zakazu zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę.
Zobacz więcejKiedy adwokaci-inicjatorzy petycji do Sejmu, w sprawie zniesienia zakazu zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę, podjęli dyskusję, namawiając Koleżanki i Kolegów do poparcia petycji; pisałem w adwokackich grupach dyskusyjnych, że Sejm nie podejmie działań legislacyjnych a nawet nie podejmie merytorycznej pracy w przedmiocie petycji. Dzisiaj mogę powiedzieć: „a nie mówiłem” !!! Otóż podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji d/s Petycji, komisja postanowiła o jej odrzuceniu. Niemniej stanowiskiem sejmowej komisji, zgodnym z moimi przewidywaniami, usatysfakcjonowany nie jestem.
Zobacz więcej