Odwołać Ziobrę. Miękiszon z plasteliny

Odwołać Ziobrę. Miękiszon z plasteliny

Czy PiS zdecyduje się na taktyczną nieobecność kilku posłów podczas głosowania nad wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry ?

Koalicja Obywatelska domaga się odwołanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. – Solidarna Polska jest naszym bardzo ważnym koalicjantem – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, pytany o zapowiedź wniosku o wotum nieufności.

Korzystając z tej okazji, z waszej gościnności jeszcze raz wygłoszę taki naprawdę gorący, płynący i z rozumu, i serca apel do rządzących: jeśli tak dajecie do zrozumienia, że to Ziobro uniemożliwia, żeby ustąpić w sprawie sądów, w sprawie tych tak zwanych kamieni milowych, to proszę bardzo, odwołajmy go wspólnie – wezwał były premier. – No bo co jest ważniejsze: ponad 300 miliardów złotych dla Polski czy stołek dla ministra Ziobro? – pytał. Tusk dodał też, że „ma nadzieję”, że jego apel „wreszcie dotrze do Jarosława Kaczyńskiego”.

Wcześniej o poparciu wniosku o odwołanie Ziobry mówił też Paweł Kukiz. Polityk stwierdził, że jeśli PiS nie uchwali ustawy o sędziach pokoju, to on i jego posłowie – Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, zagłosują za odwołaniem ministra.

W tej sytuacji odwolanie Ziobry byłoby możiwe wyłącznie gdyby PiS zdecydował o taktycznej nieobecności kilku swoich posłów podczas głosowania nad wnioskiem.


15.11.2022-14:15 –

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka i przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski złożyli we wtorek w Sejmie wniosku o odwołanie Ziobry z funkcji ministra sprawiedliwości. — To jest powiedzenie “sprawdzam” dla wszystkich, którzy twierdzą, że europejskie pieniądze są potrzebne — powiedział Borys Budka na zwołanej konferencji prasowej.

  • Pod wnioskiem o odwołanie Ziobry — oprócz Budki — podpisali się też m.in.: szef klubu Lewicy, szefowa koła Polska 2050, a wniosek popiera też PSL
  • Przewodniczący klubu Lewicy zaapelował też do polityków PiS, którzy — jak relacjonował — przyznają w kuluarach, że nie chcą Ziobry w rządzie. — Wystarczy, że nie przyjdziecie na głosowanie w sprawie Ziobry, a my tę większość zbierzemy — powiedział
  • Wniosek Platformy Obywatelskiej poprze Paweł Kukiz. Mimo wsparcia polityków Kukiz’15 opozycji brakuje głosów, aby odwołać ministra sprawiedliwości

Przewodniczący klubu Lewicy zaapelował  do polityków PiS, którzy — jak relacjonował — przyznają w kuluarach, że nie chcą Ziobry w rządzie. — Wystarczy, że nie przyjdziecie na głosowanie w sprawie Ziobry, a my tę większość zbierzemy. My, naszymi opozycyjnymi rękami zbierzemy tę większość i wyrzucimy Ziobrę. Wystarczy, że nie będziecie na tym głosowaniu — mówił.
Zbigniew Ziobro może być na takim zakręcie jak swego czasu Jarosław Gowin. Bardzo dużo mówił, bardzo dużo krzyczał, ale jak przychodzi punkt kulminacyjny, to głowa może zostać ścięta. Jeśli on to przełknie, pokaże, że ukorzył się przed Kaczyńskim, ukorzył się przed Komisją Europejską, to znaczy, że koniec Ziobry jest bardzo bliski — stwierdził poseł Lewicy Tomasz Trela.

17.11.2022-10:25

Może jestem naiwny ale wydaje mi się, że tym razem opozycji się uda. A dokładnie, że PiS zdecyduje aby opozycji się udało. Bo mit twardego szeryfa upada. Ziobro przestaje być potrzebny i staje się kłopotem dla pisowskiej prawicy. Może jego koalicjanci – przynajmniej niektórzy – zrozumieją, że jest tylko miękiszonem z plasteliny.

jmm


20.11.2022; 08:00 – Jest pierwszym blokującym pieniądze z Unii Europejskiej, nie dopuszcza do kompromisu, nie chce cofnąć się o krok i przez niego nie ma pieniędzy, które pomogłyby wyjść z kryzysu inflacyjnego – dodał. Kaleta wymieniał informatyzację sądownictwa i walkę z mafią lekową jako sukcesy swojego szefa. – Gdybym na tej wadze położył winy pana ministra, to by się przewróciła. Afera hejterska, upolitycznienie prokuratur, wymiana urzędników w sądach rejonowych, doprowadzenie do upadku dobrej organizacji wymiaru sprawiedliwości, upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości, zamach na Sąd Najwyższy i blokowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy. (…)


21.11.2022 – 21:00 Mateusz Morawiecki przekonał Jarosława Kaczyńskiego, że bez pieniędzy z Brukseli partia nie przetrwa — donosi “Newsweek”. Prezes PiS miał zarządzić radykalny zwrot w sprawie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy za plecami Zbigniewa Ziobry.


23.11.2022 – 18:20 Politycy Solidarnej Polski w poniedziałek na zamkniętym partyjnym spotkaniu zdecydowali, że będą domagali się od premiera wetowania unijnych regulacji w odpowiedzi na brak środków z Krajowego Planu Odbudowy – dowiaduje się Wirtualna Polska. Przedstawiciele partii Zbigniewa Ziobry chcą zaostrzenia kursu wobec szefa rządu, wzywają do rozliczenia Mateusza Morawieckiego i mówią o “politycznej odpowiedzialności”.


30.11.2022 – 15:45 Jak słyszymy od przedstawicieli formacji Jarosława Kaczyńskiego, niechęć do koalicjantów z Solidarnej Polski osiągnęła apogeum. Problemem jest jednak fakt, że jeśli Ziobro zostanie odwołany, to doszłoby do upadku rządu.

01.12.2022 – 21:55 Sejm odrzucił w całości projekt noweli ustawy o notariacie autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Za głosowało 220 posłów, przeciw było 214, nikt nie wstrzymał się od głosu. Aż 14 posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. Zabrakło m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.


12.12.2022 – 15:00 – “- Większego chaosu i kłopotów, niż mamy obecnie w sądownictwie, już chyba mieć nie możemy (…). Sądownictwo zostało doprowadzone do stanu półzapaści i myślę, że będzie wegetowało do momentu, gdy nastąpi jakaś poprawa, a może i szersza zgoda na zmiany” – mówi Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika “Sieci”.

12.12.2022 – 19:55 – Trwa posiedzenie Komsij Sprawiedliwości i Praw Człowieka w przedmiocie zaopiniowania wniosku o wotum nieufności dla min. Zbigniewa Ziobry. Wczoraj Jarosław Kaczyński zapowiedział, że posłowie Pis, którzy opowiedzą się za wnioskiem bądź nie przyjdą na głowsowanie, dopuszczą się zdrady i nie uzyskają miejsc na listach wyborczych.


13.12.2022 – 02:30 – Do głosowania doszło chwilę przed godz. 1 w nocy z poniedziałku na wtorek. 13 członków komisji opowiedziało się za wnioskiem o udzielenie wotum nieufności Zbigniewowi Zbiorze, 15 było przeciw. Tym samym komisja negatywnie zaopiniowała wniosek. Sejm ma zająć się nim dzisiaj (we wtorek) wieczorem na posiedzeniu plenarnym.

 

13.12.2022 – 21:15 Sejmodrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Za odwołaniem polityka głosowało 226 posłów, 228 było przeciw, a trzech się wstrzymało.

koniec nadziei