Mielone

Mielone

Adwokatura od kuchni

Dzisiaj mielone

 

Nie może być polskiej kuchni bez przepysznych, pachnących, mielonych.

To bez dwóch zdań jest oczywiste. Tradycji musi stać się zadość. Czy można w ogóle wyobrazić sobie dobrą kuchnię bez kotletów mielonych? 

Nasze będą tym razem lekkie i niezwykle smaczne, a jak ma być klimatycznie to ze śpiewem. 

Zatem sięgamy po dobre mięso wieprzowe: łopatkę; i wołowe, po ok. 0,4 kg  każde z nich. Góra z górą się nie zejdzie, ale te dwa mięsiwa połączą się dla wykwintności tego dania. 

Już jesteśmy w kuchni i zabieramy się za nasze przysłowiowe mielone. 

Mięso mielimy i wkładamy  do szklanej misy, dodajemy dwa jajka, sól, pieprz, łyżeczkę tymianku, łyżeczkę octu, mieszamy i odstawiamy na bok. 

Teraz nasza patelnia, stalowa lub ceramiczna. Nalewamy do niej oliwę z oliwek (najlepiej extra virgin) i po mału rozgrzewamy. Na desce kroimy pewnymi  ruchami noża na drobne kawałki cebulę,  dwa ząbki czosnku, paprykę czerwoną słodką, papryczkę chili i natkę pietruszki; i wyjazd  na rozgrzaną oliwę. 

Powracamy do naszego mięsiwa i dodajemy do niego ostudzoną zawartość z patelni; mieszamy dokładnie, w trakcie mieszania dodajmy  3 łyżki wody lekko gazowanej. 

W zwilżonych wodą dłoniach formujemy kotlety,  obtaczamy w bułce tartej i wyjazd na rozgrzaną patelnię z oliwą.

Po 3 minuty z każdej ze stron tak prawidłowo smażymy po czym delikatnie zdejmujemy i pozostawiamy na moment na ręczniku papierowym. 

W międzyczasie powinniśmy już kończyć gotowanie ziemniaków i mieć sałatę z sosem (jogurt wzbogacony majonezem, szczyptą soli pieprzem  i łyżeczką octu). Wszystko wędruje  na stół, zapach roznosi się po całej kuchni i w jadalni.

A teraz wspólna celebracja tego dania. Zanurzymy się w smakach, spojrzymy na siebie, porozmawiamy o tym co dzisiaj nas spotkało, odpoczniemy i pomarzymy przy lampce dobrego, czerwonego wytrawnego wina, 

z naszej domowej piwniczki.

Smacznego 

Marek Morawski


Mielone Marka Morawskiego1
Mielone Marka Morawskiego 2
Mielone Marka Morawskiego3
previous arrow
next arrow