Możesz odwiedzić witrynę w wersji tekstowej, z możliwością tłumaczenia wpisów na inne języki

Mielone

Mielone

Adwokatura od kuchni

Dzisiaj mielone

 

Nie może być polskiej kuchni bez przepysznych, pachnących, mielonych.

To bez dwóch zdań jest oczywiste. Tradycji musi stać się zadość. Czy można w ogóle wyobrazić sobie dobrą kuchnię bez kotletów mielonych? 

Nasze będą tym razem lekkie i niezwykle smaczne, a jak ma być klimatycznie to ze śpiewem. 

Zatem sięgamy po dobre mięso wieprzowe: łopatkę; i wołowe, po ok. 0,4 kg  każde z nich. Góra z górą się nie zejdzie, ale te dwa mięsiwa połączą się dla wykwintności tego dania. 

Już jesteśmy w kuchni i zabieramy się za nasze przysłowiowe mielone. 

Mięso mielimy i wkładamy  do szklanej misy, dodajemy dwa jajka, sól, pieprz, łyżeczkę tymianku, łyżeczkę octu, mieszamy i odstawiamy na bok. 

Teraz nasza patelnia, stalowa lub ceramiczna. Nalewamy do niej oliwę z oliwek (najlepiej extra virgin) i po mału rozgrzewamy. Na desce kroimy pewnymi  ruchami noża na drobne kawałki cebulę,  dwa ząbki czosnku, paprykę czerwoną słodką, papryczkę chili i natkę pietruszki; i wyjazd  na rozgrzaną oliwę. 

Powracamy do naszego mięsiwa i dodajemy do niego ostudzoną zawartość z patelni; mieszamy dokładnie, w trakcie mieszania dodajmy  3 łyżki wody lekko gazowanej. 

W zwilżonych wodą dłoniach formujemy kotlety,  obtaczamy w bułce tartej i wyjazd na rozgrzaną patelnię z oliwą.

Po 3 minuty z każdej ze stron tak prawidłowo smażymy po czym delikatnie zdejmujemy i pozostawiamy na moment na ręczniku papierowym. 

W międzyczasie powinniśmy już kończyć gotowanie ziemniaków i mieć sałatę z sosem (jogurt wzbogacony majonezem, szczyptą soli pieprzem  i łyżeczką octu). Wszystko wędruje  na stół, zapach roznosi się po całej kuchni i w jadalni.

A teraz wspólna celebracja tego dania. Zanurzymy się w smakach, spojrzymy na siebie, porozmawiamy o tym co dzisiaj nas spotkało, odpoczniemy i pomarzymy przy lampce dobrego, czerwonego wytrawnego wina, 

z naszej domowej piwniczki.

Smacznego 

Marek Morawski


Mielone Marka Morawskiego1
Mielone Marka Morawskiego 2
Mielone Marka Morawskiego3
previous arrow
next arrow