Mało znana funkcja iPhone’a

Mało znana funkcja iPhone’a

QR kod, to taka odmiana kodu kreskowego. Można w nim zawrzeć różnorakie informacje albo polecić ciekawe funkcje, np. otwieranie strony internetowej albo zapisanie w telefonie informacji wprost do kontaktów. Adwokaci – w znakomitej swojej większości – ograniczają się w możliwościach korzystania ze smartfonów do funkcji traktowania urządzenia jako telefonu. Zapisywanie terminów, prowadzenie kontaktów to już wyższa szkoła jazdy. Zainstalowanie dodatkowego programu przekracza możliwości większości (i to nie tylko Kolegów starszego pokolenia). Ze zdumieniem niekiedy dostrzegam absolutną niechęć Koleżanek i Kolegów do rozszerzana możliwości wykorzystania w codziennej pracy swoich smartfonów. A przecież to jest fascynujące, że na codzień trzymamy w ręce urządzenie, którego moc obliczeniowa przewyższa moc obliczeniową komputera, który sterował lotem Apollo na księżyc.  Szału dostaję gdy aplikanci skanują akta przy użyciu systemowego aparatu fotograficznego wbudowanego w telefonie i przesyłają je potem jako pliki .jpg (Pisałem o tym w tekście Scaner pro od Readle).

Aby odczytać QR kod najlepiej zainstalować sobie w telefonie apkę i-nigma. Ale okazuje się, że aparat telefoniczny Apple’a ma mało znaną funkcję czytnika kodów kreskowych QR. Nie wierzycie ? Nic nie trzeba robić. Zwłaszcza zdjęcia. Należy jedynie przybliżyć aparat do QR kodu i chwilę poczekać na automatyczne ustawienie ostrości. A potem… sami zobaczcie co się dzieje 🙂

Sprawdzaliśmy na innych urządzeniach i niestety użytkownicy Samsungów, Nokii i innych muszą wykorzystać aplikację i-nigma (zresztą warto ją mieć także w iPhonie, bo rozszerza możliwości ponad standardowe czytanie kodów). Na szczęście można ją pobrać na każdy system operacyjny.

kliknij w logo i pobierz na swój smartfon

Na dwóch QR kodach w tym tekście (tzn. jednym obok koronowanej sowy i drugim poniżej) , zakodowano rożne informacje i różne funkcje. Wypróbujcie. (Oczywiście jeśli czytacie ten tekst na komputerze, po prostu przybliżcie swój telefoniczny fotoaparat do kodu na monitorze – na innych urządzeniach niż iPhone, z aplikacji i-nigma).