Zgodnie z treścią Uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu z dn. 05.11.2024r., Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Wielkopolskiej Izby Adwokackiej odbędzie w dniu 15.02.2025r. tylko w formie stacjonarnej.
Zamiar kandydowania na funkcję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu ogłosiło dwóch kandydatów; dotychczasowy Dziekan ORA Pan Mec. Tomasz Jachowicz oraz Pan Mec. Tomasz Krawczyk. Obaj kandydaci ogłosili swoje programy wyborcze, które prezentujemy w formacie .pdf
10 stycznia 2024 r. swój zamiar kandydowania na funkcję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej ogłosiła publicznie na swoim profilu fb Pani Mecenas Ewa Habryn-Chojnacka przedstawiając swój program. MacLawye® aktualizuje wpis niniejszy zamieszczając program Pani Mecenas w formacie .pdf
Zamiar kandydowania obaj kandydaci ogłosili w mediach społecznościowych, Pan Dziekan Tomasz Jachowicz na swoim profilu fb, Pan Mecenas Tomasz Krawczyk zarówno na swoim profilu jak i na specjalnie założonej fb stronie. Pani Mecenas Ewa Habryn-Chojnacka dołączyła do grona kandydatów 10 stycznia 2025 r. oglaszając zamiar kandydowania także w mediach społecznościowych.
Stało się dobrym obyczajem prezentowanie przez kandydatów na funkcję Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej swojego programu i prowadzenie oficjalnej – a nie szeptanej jak drzewiej bywało – kampanii wyborczej.
15 lutego 2025 r. adwokaci Wielkopolskiej Izby Adwokackiej wybiorą nie tylko dziekana ale także członków Okręgowej Rady Adwokackiej, Sądu Dyscyplinarnego i Komisji Rewizyjnej.
Bardzo ważnym wyborem, będzie także wybór Delegatów na XIV Krajowy Zjazd Adwokatury. Trudno się spodziewać i wymagać aby każdy z kandydatów na delegata ogłaszał swój program. Niemniej warto oczekiwać, że wyrażając zgodę na kandydowanie, kandydujący określą się w dwóch sprawach:
- Jakie stanowisko zajmą podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury w sprawie zniesienia zakazu zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę.
- Jaki jest ich stosunek, do zaproponowanego przez Naczelną Radę Adwokacką projektu adwokackiej umowy o współpracę.
Przypomnijmy, że podczas XIII KZA wniosek o podjęcie uchwały zobowiązującej Naczelną Radę Adwokacką do podjęcia prac programowych zmierzających do zniesienia zakazu zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę przepadł a kompromisowy zapis w uchwale programowej doprowadził do przyjęcia przez NRA projektu tzw. adwokackiej umowy o współpracę, który spotkał się z totalną krytyką środowiska.
Jest to ważne, bowiem uchwała Zjazdu będzie determinowała dalsze prace nowo wybranej Naczelnej Rady Adwokackiej w kwestii zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę. Z jednej strony bowiem utrzymywanie zakazu zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę jest anachronizmem, z drugiej jednak, jego zniesienie doprowadzi do politycznych nacisków połączenia samorządu adwokackiego z samorządem radcowskim. Byłoby wskazane aby – poza ogłoszonymi programami – kandydaci na Dziekana ORA w Poznaniu określili się w tej kwestii.
W kwestii organizacyjnej: nie można dopuścić do tego aby głosowania w wyborach organów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej dotknięte były błędem do jakiego doszło w Krakowie.
jmm
Opinia dla NRA
w sprawie głosowań
przy wyborze organów
Krakowskiej Izby Adwokackiej
Jerzego Marcina Majewskiego
<kliknij w obrazek lub tytuł aby otworzyć polecany artykuł>