Czym różni się Haptic Touch od 3D Touch?

Czym różni się Haptic Touch od 3D Touch?

Haptic Touch brzmi dumnie. Tak naprawdę ten marketingowy żargon wykorzystany został tylko po to, by złagodzić fakt usunięcia 3D Touch w iPhone’ach XR. Różnice widać jak na dłoni. Producent połączył dłuższe przyciśnięcie ekranu z reakcją silniczka wibracyjnego, symulując reakcję znaną z 3D Touch.

Haptic Touch to po prostu mocno ograniczona namiastka lepszego rozwiązania. Najważniejszą konsekwencją rezygnacji z 3D Touch jest wąska gama możliwości skorzystania z Haptic Touch, ograniczająca się do kilku funkcji, takich jak włączenie latarki czy aparatu z ekranu blokady albo obsługi Centrum sterowania.

W iPhonie XR zabrakło na starcie kilkunastu akcji, jeżeli wliczymy w to opcje, do których dostęp uzyskiwaliśmy w menu kontekstowym poprzez mocniejsze naciśnięcie ikon aplikacji.

 

Funkcja peek and pop, w technologii 3D Touch (której nie ma w iPhone X R)  umożliwia podgląd tego, co znajdziemy pod linkiem czy w wiadomości e-mail, bez ich otwierania. A także wywoływania dodatkowego menu poprzez przesunięcie w górę podglądanego elementu. Na przykład w Mail.app możemy w ten sposób szybko odpowiedzieć na wiadomość czy przesłać ją dalej.

Haptic Touch będzie rozwijane.

Różnice są spore, ale Apple nie zamierza poprzestać na tych funkcjach, które udostępnił w ramach Haptic Touch w iPhonie XR. Przedstawiciele Apple’a zapewniają o pracach nad rozszerzeniem możliwości Haptic Touch w iOS.

tekst i foto, za: spidersweb.pl


 

Przeniesione z fachowego portalu porównania może i mają znaczenie teoretyczne ale w sumie opisują jakieś “gadżetowe” funkcjonalności technologii 3D Touch, której nie mam w swoim iPhonie X R.

Nawet nie wiedziałem, że funkcja, którą mi zaprezentowano oparta jest na technologii Haptic Touch. A jest bardzo przydatna i używam jej niemal codziennie.

Któż z nas pisząc esemesa bądź cokolwiek na ekranie smartfona nie zrobił literówki. Aby błąd poprawić należało ustawić palcem kursor za błędną literą i skasować z klawiatury. Ok. Brzm prosto. Ale w praktyce ustawienie kursora we właściwym miejscu nie było proste i zazwyczaj po kilku próbach kasowałem większość tekstu pisząc go raz jeszcze. Teraz – dzięki Haptic Touch – nie ma już tego kłopotu. Wstawiamy kursor dotykiem gdzie bądź i dłużej przyciskając na klawiaturze ekranowej klawisz spacji “jeździmy” po tekście pozostawiając kursor gdzie sobie życzymy. 3 D Touche też tę funkcję posiada. Bo jest najistotniejsza. Bez pozostałych w 3 D T mogę się obyć w H T.