Cham i pan. A nam prostym zewsząd nędza?

Cham i pan. A nam prostym zewsząd nędza?

Zaskakująca odpowiedź na “Ludową historię Polski”. Prawdziwe dzieje polskiego chłopstwa – od Piastów po PRL.

Analfabeci, bunt, cham, Drzymała, Głowacki, Hameryka, karczma, przednówek, Szela, zbiegostwo – oto wybrane tytuły rozdziałów książki Andrzeja Chwalby i Wojciecha Harpuli – znanego duetu autorów znakomitych książek historycznych. Nie jest to jednak leksykon dotyczący ludowej historii Polski. Każdy z rozdziałów to wieloaspektowa i wciągająca opowieść o historycznej roli oraz codziennej egzystencji ludzi, którzy stanowili trzy czwarte mieszkańców ziem Polski. Jakim zmianom ulegał przez wieki los polskiego chłopstwa? Jak wyglądały codzienne zmagania „chama” z „panem”? Co chłopi jedli i pili? Kto ich bił, kogo bili oni? W co wierzyli, kogo szanowali, kim pogardzali? W czym pokładali nadzieje?

Historia Polski była jak dotąd pisana przez tych, którzy państwem rządzili, a później, po jego utracie, próbowali je odzyskać. Nie była to jednak historia chłopów. W PRL-u, ale i w ostatnich latach, prace dotyczące włościan zazwyczaj skażone były ideologią. Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula przedstawiają ich historię obiektywnie. Nie opowiadają się po żadnej ze stron, unikają publicystycznych uproszczeń, a zamiast łatwych odpowiedzi proponują rzetelną, opartą na umiejętnie wykorzystywanych źródłach opowieść oraz zagadnienia prowokujące do przemyśleń i własnych poszukiwań.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Mecenas Ziemisław Gintowt poleca tę książkę na fb:

Ta książka jest o nas. Dlaczego wszystkie powstania w XIX wieku były z góry skazane na klęskę? Dlaczego 10% społeczeństwa uważało się za Polaków resztę uważając za chamów? Czy możemy być dumni z tych 10% jeśli woleli oni rozbiory niż rezygnację z pańszczyzny? Dlaczego w Częstochowie był pomnik cara Aleksandra wystawiony siłami naszego społeczeństwa, podobnie jak Kościół na Placu 3 Krzyży w Warszawie? Jak zachowywał się Kościół w tamtych latach ? Naprawdę warto przeczytać.