W sądach miało być lepiej, jest gorzej
Przez rok nie wprowadzono żadnej reformy usprawniającej pracę sądów. Cyfryzacja akt? Odciążenie sędziów? Dofinansowanie sądowej administracji? Nic z tych rzeczy. Przeciętny obywatel zgrzyta zębami na przewlekłość spraw jeszcze większą niż za PiS-u. Dlaczego przez rok nic nie zrobiono? Bo resort nie ma na to czasu. Minister Bodnar zajęty jest pokazywaniem…
Arbitraż na wojnie
Arbitraż „wojenny” ma swoją specyfikę. Ograniczenia w komunikacji, ograniczenia w łączności, zamknięte granice, sankcje wojenne, nieobecność wielu decydentów powołanych pod broń, trudności w znalezieniu pełnomocników, niemożność dokonania doręczeń do niektórych miejscowości, trudności w zorganizowaniu rozprawy, przeprowadzenia narady, a nawet podpisania wyroku itp.
Bunt w Sądzie Najwyższym
Sędziowie domagają się „przywrócenia ładu konstytucyjnego” 32 prawidłowo wybranych sędziów z trzech izb SN, złożyło na ręce niby-I Prezes SN Małgorzaty Manowskiej oświadczenie, w którym zapowiadają, że do czasu „przywrócenia ładu konstytucyjnego” nie będą uczestniczyć w zwoływanych Zgromadzeniach Ogólnych Sędziów SN. Pod dokumentem znajdujemy podpisy siedmiu sędziów Izby Cywilnej, 17 sędziów Izby Karnej oraz…
Kompleksowa reforma prawa karnego w wykazie prac rządu
Zwiększone prawo do obrony wynika z tzw. dyrektyw obrończych, które Polska zobowiązała się przyjąć. Zmiany wprowadzają m.in. dostęp do obrońcy dla każdego podejrzanego przed pierwszym przesłuchaniem, prawo do poufnego kontaktu z obrońcą i ułatwioną pomoc prawną z urzędu. Adwokaci i radcowie prawni będą mieli obowiązek pełnienia dyżurów. Za ich pomoc zapłaci skarb państwa.
Krótka historia kolonizacji Sądu Najwyższego
SSN prof. dr hab. Włodzimierz Wróbel: Krótka historia kolonizacji Sądu Najwyższego (z surrealistycznym zakończeniem).
z dedykacǰą dla bohaterów tej historii o niezwykle wybiórczej pamięci. – Jak PiS dewastował Sąd Najwyższy
Podejrzana Manowska
W dniu 4 września 2024 r. prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Przewodniczącego Trybunału Stanu w związku z niezwołaniem posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu w terminie wynikającym z przepisów.
Trzecia władza – (XXV lat później). Czy w ogóle warto zabierać głos ?
Władza sądownicza jest jednym z trzech filarów demokracji. Jeśli zatem w funkcjonowaniu tej władzy następują nieprawidłowości grożące jej całkowitym bezwładem, jest to zagrożenie dla demokracji i ustrojowych podstaw bytu państwa prawa. (…)
Spotkanie z prof. Sławomirą Wronkowską-Jaśkiewicz
Jeśli chcemy zrozumieć, z jednej strony, mechanizmy rozregulowania czy wręcz rozmontowania polskiego systemu prawnego poprzez partyjne zawłaszczenie takich instytucji państwa jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy czy Prokurator Generalny, czego świadkami byliśmy ostatnio przez blisko dekadę oraz z drugiej strony, jak wygląda próba przywrócenia sprawności i wiarygodności tych instytucji – to Pani Profesor Wronkowska jest jedną z najbardziej kompetentnych osób w Polsce.
O kognicji Sądu Najwyższego w zakresie badania postanowienia Marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła
Sam prawomocny wyrok skazujący może zostać wzruszony jednak wyłącznie w drodze nadzwyczajnego środka zaskarżenia, to jest kasacji, wznowienia postępowania lub – od pewnego czasu – tzw. skargi nadzwyczajnej. Taki jest naturalny porządek rzeczy.
Sprawiedliwość triumfuje czasem dopiero po wielu latach
Sądy historii po latach nadają słowom (także słowu „prawo” oraz słowu „sprawiedliwość”) ich prawdziwy sens, który następnie znajduje potwierdzenie w wyrokach prawdziwie wolnych sądów.