Kapuśniak z grzybami
Jesteście już przejedzeni, przemęczeni czasem minionych świąt, szaleństw na stole,… Spokojnie zachowamy umiar choć zapewne zatoniemy i tak w niebiańskich smakach, bo Adwokatura od kuchni to nie tylko tradycja z dziada pradziada, to też poszukiwanie nowego, ale jakże niezwykłego i smacznego. Kapuśniak, czyli zupa znana i lubiana; a ten będzie pachnący, zniewalający…
Gwiazdki & Bib Gourmand Michelin 2024! Lista wyróżnionych polskich restauracji
W minionym 2024 roku aż sześć polskich restauracji otrzymało gwiazdki prestiżowego kulinarnego przewodnika. Po raz pierwszy obok lokali z Warszawy, Krakowa i Poznania, inspektorzy Michelin odwiedzili też Trójmiasto i okolice. Przyznano łącznie 77 wyróżnień, w tym 3 nowe lokale nagrodzono jedną gwiazdką MICHELIN, 9 nowych adresów otrzymało wyróżnienie Bib Gourmand, i mamy pierwszą w historii Zieloną Gwiazdkę!
4 stycznia – Międzynarodowy Dzień Spaghetti
Na pomysł aby świętować dzień spaghetti wpadli Amerykanie, którzy uwielbiają tę potrawę. A także udoskonalili podstawowy włoski przepis. W USA Narodowy Dzień Spaghetti świętowany jest 4 stycznia. Ponieważ danie to jest znane na całym świecie, od kilku lat w innych krajach także się je celebruje.
Jabłko oficjalnym owocem polskiej prezydencji. Szarlotka unijna
Dla Polski jabłko to szczególny owoc i powód do dumy. Jesteśmy największym producentem jabłek w Europie i czwartym na świecie, a ich smak i jakość doceniają zagraniczni odbiorcy. Dlatego właśnie jabłko jest owocem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
W wigilię Wigilii – 2024
Tradycja (a tradycja wigilijna w szczególności) ma to do siebie, że jest niezmienna. Zamiast zatem „wysilać się” na nowy artykuł, przypominam tekst sprzed kilku lat. Bo nic się nie zmieniło. Potrawy wigilijne – i kilka kulinarnych tajemnic z Wigilią związanych
Krupnik
Oddzielnie gotujemy kaszę perłową (zwaną często kaszą jaglaną) w lekko osolonej wodzie. Od sposobu i czasu gotowania kaszy zależeć będzie gęstość krupniku, który już powinien się nieco zagęścić od dogotowania w nim ziemniaków. Na krupnik lekki, kaszę gotujemy w większej ilości wody i dłużej.
Wątróbka
Trzy (mogą być i dwie za to dorodne) cebule, obieramy i kroimy w piórka, ale takie cienkie, dajemy na patelnię olej, naszą cebulę i dusimy tak długo, aż zrobi się szklana, miękka i ujmująca nas swoim zapachem. Mamy ją gotową jest już ok, zdejmujemy na ręcznik papierowy i niech sobie w spokoju odpocznie.
Jak jadał Napoleon
„Sposób, w jaki jadł, wprawiał biesiadników w zakłopotanie”. Od małego miał słabość do słodyczy, kotletów siekanych i wiśni. Nie znosił czosnku. Jadł niechlujnie. Nie lubił jeść w towarzystwie.
Gęś „świętomarcińska” pieczona, faszerowana kaszą gryczaną z grzybami
Zbliża się Święty Marcin. Gęś „świętomarcińską” należy przygotowywać według przyjętego domowego sposobu. U nas przyjęła się gęś faszerowana kaszą gryczaną i grzybami, zdobiona jabłkami i kasztanami.
Zupa węgorzowa Bismarck’a
We dworze Bismarcka być może stosowano odmienną recepturę; niemniej nazwa jest o tyle uzasadniona, że zupa jest kombinacją rosołu z węgorza po kaszubsku i znanej hamburskiej Aalsuppe; którą Bismarck się zajadał, co jest w źródłach wspomniane (tyle, że na Aalsuppe jednego przepisu nie ma).