Kategoria: Archiwum:Polityka > Prawo

Art. 69 Regulaminu Senatu rozwiązaniem dylematu Senatorów w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Art. 69 Regulaminu Senatu rozwiązaniem dylematu Senatorów w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym
Komisje senackie mogłyby podjąć decyzję, która uwolniłaby Senatorów od dylematu jak głosować i podejmując uchwałę o odrzuceniu uchwalonej przez Sejm ustawy, i - w celu zapewnienia realizacji celu określonego w uzasadnieniu projektu (odblokowania środków z KPO) - przedstawić jao inicjatywę ustawodawczą Senatu projekt ustawy, obejmujący dotychczas zgłaszane przez opozycję demokratyczną poprawki wraz z poprawkę nowelizującą ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Żadnych poprawek w Senacie do ustawy o Sądzie Najwyższym

Żadnych poprawek w Senacie do ustawy o Sądzie Najwyższym
Ustawę o SN Senat powinien odrzucić w całości bez poprawek. Poprawki senackie do ustawy staną się - po powrocie ustawy do Sejmu - "czwartą powtórką z rozrywki" PiS solidarnie z "ziobrystami" odrzucą poprawki Senatu, tak jak je odrzucili w pierwszym czytaniu na posiedzeniu komisji, w drugim czytaniu na posiedzeniu komisji i w trzecim czytaniu na posiedzeniu plenarnym Semu. Poprawianie ustawy w Senacie to "głupiego robota".

Opozycjo, nie pierdolcie !

Opozycjo, nie pierdolcie !
Zgłoszone przez opozycję poprawki zostaną odrzucone, bo Solidarna Polska Ziobry ich nie poprze i tym razem wspólnie z PiSem zagłosuje za ich odrzuceniem. Co wtedy ? Czy wówczas opozycja powie: wstrzymajmy się od głosu i naprawmy ustawę w Senacie ? Wstrzymanie się opozycji po trzecim czytaniu w ostatecznym głosowaniu spowduje uchwalenie ustawy, bo PiSowi wystarczy większość względna. Nawet jeśli Senat przyjmie poprawki opozycji, to po powrocie ustawy do Sejmu, zostaną one odrzucone, bo w takim wypadku Solidarna Polska zagłosuje  razem z PiSem. I będziemy mieli ustawę w wersji w jakiej obecnie została złożona.

Bunt w Trybunale Konstytucyjnym

Bunt w Trybunale Konstytucyjnym
Ponad jedna trzecia składu Trybunału Konstytucyjnego nie uznaje Julii Przyłębskiej za prezesa i chce wyboru nowego. Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński, Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski oraz Bogdan Święczkowski — to 6 z 15 "sędziów" Trybunału Konstytucyjnego, którzy  żądaćją od Julii Przyłębskiej zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent Andrzej Duda wskaże nowego prezesa.

Co dalej Zbigniewie Z. ?

Co dalej Zbigniewie Z. ?
Oskarżam Zbigniewa Tadeusza Ziobrę, urodzonego 18 sierpnia 1970 r. w Krakowie, o to, że: utrudniał lub udaremnianiał postępowania karne, a zatem o przestępstwa z art. 239 kk (poplecznictwo) przez to, że pełniąc funkcję prokuratora generalnego, wywierał presję na podporządkowanych sobie prokuratorów, by zakończyli dochodzenia w sprawach afer polityków PiSu

Chaos w wymiarze sprawiedliwości i jego źródła

Chaos w wymiarze sprawiedliwości i jego źródła
SSN Włodzimierz Wróbel: Od kilku lat prawnicy nieustannie ostrzegali, że stworzenie niekonstytucyjnego sytemu powoływania sędziów, przez bezpośrednio podległą politykom Krajową Radę Sądownictwa, doprowadzi do tego, że w różnych postępowaniach, zarówno w Polsce jak i jeszcze bardziej w trybunałach międzynarodowych, będzie się kwestionowało domniemanie niezależności i bezstronności polskich sądów.

Sprawy dyscyplinarne adwokatów pozostają w neo-Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN

Sprawy dyscyplinarne adwokatów pozostają w neo-Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN
Najważniejszą zmianą zapisaną w projekcie jest ustanowienie NSA jako sądu rozstrzygającego sędziowskie sprawy dyscyplinarne. Obecnie zajmuje się tym Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN, która ma docelowo skupić się na sprawach adwokatów i radców prawnych. Tym samym nie zostanie zlikwidowana. Co na to samorząd adwokacki ?