Święczkowski do reszty ośmiesza Trybunał
Bogdan Święczkowski – latami jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry – postanowił podjąć rywalizację ze swoją poprzedniczką w dziele ośmieszania i destrukcji autorytetu Trybunału Konstytucyjnego. Bo wyłącznie taki będzie efekt doniesienia Święczkowskiego do prokuratury na „zamach stanu”, jaki rzekomo przeprowadzać ma obecna władza
PKW – jesteśmy za a nawet przeciw
W rzeczy samej; treść § 2 uchwały PKW mozna skwitować jedynie znanym powiedzeniem Lecha Wałęsy – jesteśmy za a nawet przeciw. To niepoważne aby takie teksty prawne przyjmował w uchwale konstytucyjny organ państwa.
Milczenie adwokata objęte tajemnicą obrończą
Adwokat ma obowiązek zachować tajemnicę. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysław Rosati stwierdził: „Nikt nie może jej naruszać, ani nikt nie może czynić zarzutu adwokatowi, że ma obowiązek milczeć i bronić swego klienta.
Z ostatniej chwili. Zmiany w sądownictwie
Musimy dostrzegać absolutną konieczności natychmiastowych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Władza sądownicza jest jednym z trzech filarów demokracji. Jeśli zatem w funkcjonowaniu tej władzy następują nieprawidłowości grożące jej całkowitym bezwładem, jest to zagrożenie dla demokracji i ustrojowych podstaw bytu państwa prawa.
Krótka historia kolonizacji Sądu Najwyższego
SSN prof. dr hab. Włodzimierz Wróbel: Krótka historia kolonizacji Sądu Najwyższego (z surrealistycznym zakończeniem).
z dedykacǰą dla bohaterów tej historii o niezwykle wybiórczej pamięci. – Jak PiS dewastował Sąd Najwyższy
Podejrzana Manowska
W dniu 4 września 2024 r. prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Przewodniczącego Trybunału Stanu w związku z niezwołaniem posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu w terminie wynikającym z przepisów.
Kontrasygnata
Uczestnictwo w pracach Sądu Najwyższego sędziów powołanych z udziałem nieprawidłowo ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa pozbawia te działania cech właściwych dla niezależnego sądu obsadzonego przez niezawisłych sędziów.
Analiza „postanowienia” wydanego przez izbę, która nie jest sądem
Po kilku ważkich orzeczeniach europejskich trybunałów – i to zarówno Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (dalej jako ETPCz), jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (dalej jako TSUE) – z całą ostrością stanął bowiem problem waloru rozstrzygnięć wydawanych przez tę wyodrębnioną w strukturze Sądu Najwyższego jednostkę, jaką jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
O kognicji Sądu Najwyższego w zakresie badania postanowienia Marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła
Sam prawomocny wyrok skazujący może zostać wzruszony jednak wyłącznie w drodze nadzwyczajnego środka zaskarżenia, to jest kasacji, wznowienia postępowania lub – od pewnego czasu – tzw. skargi nadzwyczajnej. Taki jest naturalny porządek rzeczy.
Stanowisko Prezydium NRA w sprawie wyborczej zapowiedzi PiS połączenia samorządów zawodowych adwokatów i radców prawnych
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło 21 września stanowisko, w którym w związku z pojawieniem się w ramach kampanii wyborczej zapowiedzi połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego w jeden samorząd, wyraża sprzeciw wobec takiej arbitralnej decyzji politycznej. Prezydium NRA oświadcza, że sprzeciwia się realizacji tego postulatu oraz wskazuje, że: połączenie zawodów adwokata…