Policjant nie jest od sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Ponieważ policjant nie jest sądem, nie może wymierzać sprawiedliwości na podstawie ocenianych przez siebie dowodów. Dlatego wystawienie mandatu przez policjanta wymaga zgody osoby, której mandat ma dotyczyć. Policjant jest bowiem od strzeżenia porządku prawnego i ścigania jego naruszeń, nie zaś od sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Co powinien zrobić prokurator w kościele
Polska jest jednym z krajów, w których problem pedofilii wśród duchownych zbyt długo pozostawał tematem tabu. Wieloletnie zaniechania Kościoła oraz bezczynność organów wymiaru sprawiedliwości w ściganiu przestępstw pedofilskich spowodowały nieodwracalne krzywdy ofiar. To sprawia, że problem pedofilii wymaga z jednej strony szczególnej wrażliwości, z drugiej pilnego – i zgodnego z prawem – rozwiązania.
Sądownictwo: trzeba odważnych decyzji, politycy takich nie podejmą
Słaba kondycja wymiaru sprawiedliwości to efekt nierozwiązanych przez lata problemów. Konieczne są kompleksowe zmiany, a tych nie zaproponowano. Kilkakrotnie zmieniany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego uzyskał aprobatę rządu i został przekazany do parlamentu. W kontekście oczekiwania na jakiekolwiek pozytywne rezultaty „rewolucji wokół wymiaru sprawiedliwości” można spodziewać się…
Szkolenie aplikantów adwokackich i pieniądze
Potrzeba poprawienia jakości kształcenia aplikantów Do poprawy jakości kształcenia aplikantów adwokackich potrzeba ludzi z pasją, wizją i kompetencjami. Tych zadań nie zrealizują wieczni kontestatorzy, malkontenci i populiści – piszą członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej. W ostatnich latach obserwujemy absolutny rozkwit populizmu. Zdominował życie publiczne i polityczne w wielu krajach. Najsłabiej objawia…
Rozbijanie Unii a uśmiercanie demokracji
Zarzut serwilizmu i upolitycznienia postawiony sędziom unijnym brzmi groteskowo. Funkcjonowanie współczesnych demokracji konstytucyjnych oparte jest na zasadzie rządów prawa rozumianej jako podporządkowanie wszystkich prawu i podstawowym regułom określającym wzajemne relacje pomiędzy władzami. Fundamentalną rolę odgrywa reguła powściągliwości, zgodnie z którą przedstawiciele władz publicznych działają z poszanowaniem podziału kompetencji i nie…
Propozycje modelowych założeń reformy aplikacji adwokackiej
Maciej Gutowski, Piotr Kardas Adwokaci profesorowie Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu oraz Piotr Kardas, wiceprezes NRA, przedstawiają autorskie propozycje reformy aplikacji adwokackiej. Materiał pochodzi z najnowszej „Palestry”, która ukaże się w następnym tygodniu. pobierz .pdf Propozycje modelowych założeń reformy aplikacji adwokackiej Dostęp do zawodów prawniczych oraz zasady odbywania aplikacji od…
Czy można teoretycznie kształcić przyszłych prawników praktyków ?
Dostęp do zawodów prawniczych oraz zasady odbywania aplikacji od dawna stanowią przedmiot kontrowersji, sporów i radykalnych zmian. Na przestrzeni lat obserwowaliśmy liberalizację dostępu do aplikacji adwokackiej i radcowskiej, połączoną ze zwiększeniem kompetencji ministra sprawiedliwości. Dla przyszłych sędziów i prokuratorów utworzono scentralizowany system, odseparowany od modelu kształcenia innych prawników. W zasadzie każda większość polityczna wprowadzała…
Daj nominatowi pióro a się sam narysuje
Maciej Gutowski & Piotr Kardas Wystarczy posadzić go w wygodnym fotelu w eleganckim gabinecie, udostępnić atrybuty władzy, stworzyć iluzję, że decyduje o ważnych sprawach, by miał poczucie satysfakcji i siły. Urzeczony pozorami nie usłyszy, że fotel i gabinet w istocie należą do kogoś innego. Nie dostrzeże, że insygnia władzy nie…