Jeśli chcemy zrozumieć, z jednej strony, mechanizmy rozregulowania czy wręcz rozmontowania polskiego systemu prawnego poprzez partyjne zawłaszczenie takich instytucji państwa jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy czy Prokurator Generalny, czego świadkami byliśmy ostatnio przez blisko dekadę oraz z drugiej strony, jak wygląda próba przywrócenia sprawności i wiarygodności tych instytucji – to Pani Profesor Wronkowska jest jedną z najbardziej kompetentnych osób w Polsce.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło 21 września stanowisko, w którym w związku z pojawieniem się w ramach kampanii wyborczej zapowiedzi połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego w jeden samorząd, wyraża sprzeciw wobec takiej arbitralnej decyzji politycznej. Prezydium NRA oświadcza, że sprzeciwia się realizacji tego postulatu oraz wskazuje, że: połączenie zawodów adwokata...
27 kwietnia 2023. Fundacja Batorego. Konferencja. Droga ku państwu prawa. Społeczny projekt naprawy Trybunału Konstytucyjnego
Przeprowadzona w 2007 r. przez rząd PiS reforma polegająca na drastycznym ograniczeniu udziału czynnika społecznego w orzekaniu miała na celu usprawnienie polskich sądów. Np. z wydziałów karnych sądów rejonowych przedstawiciele społeczeństwa zniknęli całkowicie.
Stanisław Zabłocki o uchwalaniu ustawy o SN. "W ramach popieranego i przeze mnie systemu sankcji, nie chcę odwoływać się do rosyjskiego przysłowia, ale mogę to uczynić w nawiązaniu do internetowego korpusu języka polskiego i zawartej tamże, trawestującej to przysłowie, anegdoty o panience, która chce „i cnotę zachować i rubla zarobić”. Życie uczy, że najczęściej kończy się to tak, że nie ma ani cnoty, ani rubla."
Wnioski komisji zapewne zostaną przyjęte przez Senat jutro na posiedzeniu plenarnym. Nie sądzę aby którykolwiek z Senatorów złożył wniosek o odesłanie procedowanej ustawy do komisji, w celu sporządzenia uzasadnienia możliwości zastosowania art. 69 Regulaminu Senatu.
Aby zrealizować cel ustawy o Sądzie Najwyższym wskazany w uzasadnieniu poselskiego projektu ustawy, Senat nie powinien projektować poprawek tylko odrzucić ustawę w całości bez poprawek, przy jednoczesnym skierowaniu do Sejmu projektu ustawy (Art. 69 Regulaminu Senatu) obejmującej poprawki zgłaszane przez opozycję w Sejmie oraz dodatkowo zmieniające zasady powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa. Należy to zrobić odrębną ustawą (zainicjowaną przez Senat) dla uniknięcia zarzutu, że poprawki wykraczają poza materię procedowanej ustawy.
Proces legislacyjny. Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej instytucji – fundacji rodzinnej. Ma ona stanowić skuteczne zabezpieczenie rodzinnego majątku i być instrumentem do planowania sukcesji w firmach rodzinnych. Fundacja rodzinna w pytaniach i odpowiedziach. Orest Ochocki, radca prawny; Klaudia Grochowska, aplikant radcowski. Fundacja rodzinna w pytaniach i odpowiedziach. Orest Ochocki, radca prawny; Klaudia Grochowska, aplikant radcowski.
Komisje senackie mogłyby podjąć decyzję, która uwolniłaby Senatorów od dylematu jak głosować i podejmując uchwałę o odrzuceniu uchwalonej przez Sejm ustawy, i - w celu zapewnienia realizacji celu określonego w uzasadnieniu projektu (odblokowania środków z KPO) - przedstawić jao inicjatywę ustawodawczą Senatu projekt ustawy, obejmujący dotychczas zgłaszane przez opozycję demokratyczną poprawki wraz z poprawkę nowelizującą ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w przyjętej dziś opinii, złożonej w ramach procesu legislacyjnego, apeluje do Senatu o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym, przyjętej przez Sejm 13 stycznia br. Uchwalona przez Sejm RP ustawa nie usuwa dotychczasowych uchybień i obowiązujących wątpliwych konstytucyjnie rozwiązań legislacyjnych.