Kategoria: Archiwum:HISTORIA

80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
Gdy 19 kwietnia 1943 roku, w przeddzień święta Pesach, niemieckie oddziały wspierane przez czołgi i wozy pancerne ponownie weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować, do walki z nimi stanęło około 300-500 członków ŻOB podzielonych na 22 grupy bojowe pod zwierzchnim dowództwem Mordechaja Anielewicza oraz około 250 bojowców

Shoah

Shoah
Shoah – za tym słowem kryje się tragedia europejskich Żydów, których hitlerowskie Niemcy skazały na zagładę. W wyniku działań Rzeszy śmierć poniosło około 6 milionów osób. Aby uczcić ich pamięć, ONZ ustanowiła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Adwokaci w Powstaniu Wielkopolskim

Adwokaci w Powstaniu Wielkopolskim
Pamiętając o wysiłku Powstańców i ich daninie krwi nie sposób nie wspomnieć, że w walkach wzięło udział również wielu adwokatów. Dotychczas nie ukazały się obszerniejsze prace przedstawiające udział adwokatów w Powstaniu Wielkopolskim. W niniejszym artykule przedstawiono sylwetki nie tylko adwokatów, którzy brali bezpośrednio udział w walkach powstańczych, ale także tych, którzy zasiadali w naczelnych i sądowniczych organach powstańczych.

Krwawa łaźnia w Gąsawie

Krwawa łaźnia w Gąsawie
Drugi tydzień obrad, napięta sytuacja między książętami i tylko chwila wytchnienia. Poranek 24 listopada 1227 roku był dla księcia Leszka Białego ostatnim. Napastnicy dopadli go, kiedy zażywał kąpieli. Zdołał z niej uciec, dosiąść konia i popędzić przed siebie - lecz go dopadli i zabili. Jego śmierć zmieniła Polskę Piastów na lata, a tajemnica zamachu nie została do końca wyjaśniona do dziś.

1031. Pierwszy rozbiór Polski

1031. Pierwszy rozbiór Polski
Szkoła uczy, że pierwszy rozbiór Polski miał miejsce w 1772 roku. Zdaniem historyka średniowiecza Mariusza Sampa należałoby przesunąć tę datę o ponad siedemset lat wstecz. Jak twierdzi autor książki pod wyjaśniającym wiele tytułem "1031. Pierwszy rozbiór Polski", właśnie wtedy państwowość polska stanęła na granicy unicestwienia i niewiele brakowało, by historia...