Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, Komisja Integracji Środowiskowej, Kultury i Sportu oraz Wydawnictwo C.H BECK zapraszają na wieczór autorski z adw. Wojciechem Bergierem o książce „Sztuka Obrończa. Poradnik dla Adwokatów”.
Adw. dr hab. Andrzej Olaś został laureatem konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2021 roku.
Nagroda została przyznana za monografię jego autorstwa pt. Zarzut potrącenia w procesie cywilnym.
Najście kancelarii adwokackiej, zamach na tajenicę adwokacką, agresywne zachowania nie licujące z etyką dziennikarską i graniczące ze zwykłym chamstwem, muszą spotkać się ze stanowczą reakcją nie tylko samych adwokatów ale przede wszystkim samorządu adwokackiego. I to stanowczo.
Są ludzie, którzy całe życie zawodowe poświęcili arbitrażowi. Niektórzy zrobili karierę. Jest jeszcze więcej tych, którzy pragną ją zrobić. Rzesze młodych ludzi garną się do arbitrażu. Jest coraz więcej prac magisterskich, dysertacji doktorskich i artykułów o arbitrażu pisanych przez bardzo młodych ludzi. Co takiego pcha ich do arbitrażu? Skąd ta motywacja? Czy łatwo jest zrobić karierę arbitra?
Do tej sprawy nie powinno dojść. Tenże były adwokat nigdy nie powinien zostać adwokatem. Ilekroć czytam o tej sprawie czuję się winny. Bo ów były adwokat to mój były aplikant. Jedyny, którego wyrzuciłem z aplikacji. Okazuje się, że to było za mało.
Dr Magdalena Matusiak-Frącczak. Ochrona poufności komunikacji klienta z adwokatem. Standardy międzynarodowe, standard Unii Europejskiej oraz standardy krajowe wybranych państw a prawo polskiePraca stanowi kompleksową analizę ochrony poufności komunikacji klienta z adwokatem we współczesnym świecie. Autorka podejmuje wyzwanie nakreślenia standardów międzynarodowych, standardu Unii Europejskiej oraz wybranych standardów krajowych w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej.
Od 9 stycznia 2023 r. adwokat, aplikant adwokacki i prawnik zagraniczny mogą pobrać, a następnie posługiwać się mLegitymacją, wykazując swoje uprawnienia do wykonywania zawodu w ramach całego systemu wymiaru sprawiedliwości i przed organami administracji publicznej.
§ 17 ust. 1 pkt 2 oraz § 17 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. są niezgodne z art. 64 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3, art. 32 ust. 1, art. 2 i art. 92 ust. 1 zdanie pierwsze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przez to, że wskazane w nich stawki dla adwokatów ustanowionych obrońcami z urzędu są niższe od stawek w tych samych sprawach dla adwokatów ustanowionych obrońcami z wyboru.
Już 20 grudnia Trybunał Konstytucyjny zajmie się aktualnym rozporządzeniem w sprawie ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu a konkretnie konstytucyjnością par. 17 dotyczącego opłaty w procesie karnym i w sprawach o wykroczenia.
Dobra wola stron jest potrzebna zarówno przy wchodzeniu w różnego rodzaju relacje cywilnoprawne i gospodarcze, jak i przy rozwiązywaniu sporów, które mogą się pojawić. Mechanizmy określane zbiorczym anglojęzycznym skrótem ADR – Alternative Dispute Resolutions, czyli alternatywne metody rozwiązywania sporów – w szczególnie dużym stopniu bazują na koncyliacyjnym nastawieniu podmiotów, między którymi pojawiła się kontrowersja.