Kategoria: Archiwum:Wykonywanie zawodu

Cóż jest niezwykłego w życiu arbitra?

Cóż jest niezwykłego w życiu arbitra?
Są ludzie, którzy całe życie zawodowe poświęcili arbitrażowi. Niektórzy zrobili karierę. Jest jeszcze więcej tych, którzy pragną ją zrobić. Rzesze młodych ludzi garną się do arbitrażu. Jest coraz więcej prac magisterskich, dysertacji doktorskich i artykułów o arbitrażu pisanych przez bardzo młodych ludzi. Co takiego pcha ich do arbitrażu? Skąd ta motywacja? Czy łatwo jest zrobić karierę arbitra?

Ochrona poufności komunikacji klienta z adwokatem

Ochrona poufności komunikacji klienta z adwokatem
Dr Magdalena Matusiak-Frącczak. Ochrona poufności komunikacji klienta z adwokatem. Standardy międzynarodowe, standard Unii Europejskiej oraz standardy krajowe wybranych państw a prawo polskiePraca stanowi kompleksową analizę ochrony poufności komunikacji klienta z adwokatem we współczesnym świecie. Autorka podejmuje wyzwanie nakreślenia standardów międzynarodowych, standardu Unii Europejskiej oraz wybranych standardów krajowych w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej.

Trybunał Konstytucyjny: adwokat z wyboru i z urzędu powinni zarabiać tyle samo

Trybunał Konstytucyjny: adwokat z wyboru i z urzędu powinni zarabiać tyle samo
§ 17 ust. 1 pkt 2 oraz § 17 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. są niezgodne z art. 64 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3, art. 32 ust. 1, art. 2 i art. 92 ust. 1 zdanie pierwsze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przez to, że wskazane w nich stawki dla adwokatów ustanowionych obrońcami z urzędu są niższe od stawek w tych samych sprawach dla adwokatów ustanowionych obrońcami z wyboru.

Listopadowy numer Palestry poświęcony arbitrażowi

Listopadowy numer Palestry poświęcony arbitrażowi
Dobra wola stron jest potrzebna zarówno przy wchodzeniu w różnego rodzaju relacje cywilnoprawne i gospodarcze, jak i przy rozwiązywaniu sporów, które mogą się pojawić. Mechanizmy określane zbiorczym anglojęzycznym skrótem ADR – Alternative Dispute Resolutions, czyli alternatywne metody rozwiązywania sporów – w szczególnie dużym stopniu bazują na koncyliacyjnym nastawieniu podmiotów, między którymi pojawiła się kontrowersja.