Zmarł adwokat Witold Burker 1942 †2023

Zmarł adwokat Witold Burker 1942  †2023

Nie żyje Witold Burker, znany bydgoski adwokat, ale także muzyk jazzowy i autor książek, m.in. “Zezowata temida”, czy “Improwizowane szkice jazzowe”.

Witold Burker urodził się 3 czerwca 1942 roku w Złoczowie na Kresach Wschodnich. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy i Wydziału Prawa UMK w Toruniu. Był przez lata rozpoznawalnym adwokatem, broniąc w głośnych procesach.

Jednocześnie w chwilach wolnych grał na fortepianie i to profesjonalnie jazz. Uczestniczył w pierwszym Festiwalu Jazz nad Odrą w 1964 roku, grając w kwartecie z Romanem Nowackim, Jackiem Bednarkiem i Januszem Trzcińskim.

Niedawno nakładem wydawniczym bydgoskiego MCKu wydał “Improwizowane szkice jazzowe”, w których opisał historię lokalnego jazzu: Bydgoszczy i Torunia.

Tam czytamy: “[…] Wielu z bohaterów mojej opowieści już nie ma. Odchodzili, często przedwcześnie, czasem nagle. Z rozmaitych powodów. Nie wydadzą mi więc recenzji z Drugiego Świata; nie uzyskam też już od nich żadnych relacji, ani nie skorygują moich ewentualnych błędów. Polegam bowiem nie tyle na archiwaliach, notatkach prasowych czy recenzjach pisanych przez krytyków, tylko na własnej pamięci, refleksach z przeszłości i na pamięci tych, którzy jeszcze są, a którzy w sposób improwizowany pamięć moją wydatnie uzupełniali i dostarczyli mi „pomocy naukowych” w postaci fotografii, najczęściej czarno-białych, często już nieco podniszczonych i wyblakłych. Może o wszystkich nie napiszę z jednakową starannością albo o niektórych zapomnę napisać. Piszę o tych, z którymi najczęściej grałem, i o tych, którzy mnie jazzu i w ogóle muzyki uczyli”.

Był doskonałym pianistą, akompaniatorem i kompozytorem piosenek kabaretowych, a także współtwórcą estradowych i radiowych programów muzyczno-poetyckich. Łącząc pracę adwokata z pasją do muzyki i poezji, podejmował przedsięwzięcia mające na celu zbliżenie tych dwóch odmiennych światów – prawnego i artystycznego.

Przez wiele lat działał w środowisku bydgoskiego samorządu adwokackiego i był członkiem ORA. W latach 1995-1998 był prezesem Sądu Dyscyplinarnego. Pełnił również funkcję sekretarza i wicedziekana ORA. Jako delegat, wielokrotnie uczestniczył w Krajowym Zjeździe Adwokatury. Mec. Witold Burker był również założycielem Stowarzyszenia Adwokatów i Aplikantów Adwokackich Okręgu Kujawsko-Pomorskego w Bydgoszczy.

Witold Burker w latach 90 zasiadał w radzie nadzorczej Polskiego Radia PiK.

Zmarł w czwartek 23 marca 2023 r., miał 80 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo
we wtorek 28 marca 2023 roku o godzinie 14

Znakomity prawnik i doskonały starszy kolega z lat mojej aplikacji. Żegnaj Witku

jmm