Więcej takich uzasadnień

 

Temida toples
Temida topless

Sąd Okręgowy w Szczecinie uniewinnił dwie kobiety ukarane w pierwszej instancji za opalanie się topless, bo uznał, że widok nagich piersi młodych szczecinianek nie wywołał zgorszenia innych plażowiczów. – To precedensowy wyrok i radość dla tych, którzy sympatyzują z tego typu zachowaniem – cieszył się obrońca.

– Panie opalały się przez dłuższy czas i nikt nie reagował na ich zachowanie. Zrobił to dopiero kierownik kąpieliska, gdy policjanci i strażnik miejski postanowili upomnieć kobiety. Zatem skoro zachowanie kobiet było „bezstresowe” dla pozostałych opalających się, nie było wybrykiem ani nieobyczajnością – tłumaczył sąd.

Jak dodał, sprawa w ogóle nie powinna wpłynąć na wokandę, „bo społeczeństwo polskie na tyle jest rozsądne, zdrowo myślące i poradzi sobie ze zmieniającymi się obyczajami”. – Angażowanie wymiaru sprawiedliwości do rozstrzygania takiej kwestii jest zabiegiem zbędnym – podkreślił sąd w uzasadnieniu. Wyrok jest prawomocny.

Rewelacyjne uzasadnienie sądu. Takie sprawy – mimo, że w polskim systemie prawnym nie obowiązuje zasada precedensu – pokazują, że są jeszcze prawdziwi sędziowie w polskim wymiarze sprawiedliwości.