Samolubny gen

Samolubny gen

Richard Dawkins

Samolubny Gen

Stworzyły nas geny. To one są motorem ewolucji. Jesteśmy – podobnie jak rośliny i zwierzęta – maszynami przetrwania powołanymi do życia przez geny. Oto przesłanie – jakże okrutne! -najsłynniejszej książki Richarda Dawkinsa.

„Samolubny gen” ukazał się po raz pierwszy w roku 1976 (wyd. pol. 1996, 2000) i od razu wywołał falę poruszenia wśród specjalistów-biologów i zwykłych czytelników. Intelektualnie rygorystyczna, a przecież napisana przystępnym językiem książka o życiu z punktu widzenia ustaleń genetyki powszechnie uważana jest za arcydzieło pisarstwa naukowego, zaś wynikające z niej konkluzje pozostają dziś równie istotne, jak w dniu ukazania się pierwszego wydania. Niniejsza edycja, autorsko przejrzana, oparta na jubileuszowym wydaniu brytyjskim z okazji trzydziestolecia pierwszego wydania (2006), zawiera nowe Wprowadzenie autora.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

DO NABYCIA W KSIĘGARNIACH EMPIKU


Nowy Ateizm – Antyteizm

Ruch pisarzy i naukowców XXI wieku, wyznających pogląd, że „religii nie powinno się jedynie tolerować, lecz należy jej przeciwdziałać, krytykować ją i poddawać racjonalnej argumentacji wszędzie tam, gdzie sięgają jej wpływy”. Nowy ateizm głosi, że współcześnie nauka wymaga mniej przyzwalającej postawy wobec religii, przesądów i religijnego fanatyzmu niż do tej pory.

Głównymi przedstawicielami ruchu są Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris i Christopher Hitchens oraz Victor J. Stenger, autor książki: Nowy ateizm: stanowisko wobec nauki i rozumu. Wiele bestselerów tych autorów, opublikowanych między 2004 i 2007, stanowi podstawę nowego ateizmu i debat na jego temat. W trakcie dyskusji, która odbyła się w 2007 r. na temat krytyki religii, pierwsi czterej zostali nazwani Czterema Jeźdźcami i ta nazwa do nich przylgnęła.