Proces autorów stanu wojennego i ich emerytury

Dzisiaj sąd odroczył rozprawę przeciwko Gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu i innym autorom stanu wojennego. Z procesem karnym zbiegły się działania Platformy Obywatelskiej zmierzające do pozbawienia członków tzw, Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego przywilejów emerytalnych.
Rodzi się pytanie: na ile intencje Platformy Obywatelskiej mają na celu zadośćuczynienie historycznej sprawiedliwości, na ile zaś, są jedynie populistyczną grą, elementem propagandowym, zmierzającym do pozyskania elektoratu.
[googlevideo=http://video.google.pl/videoplay?docid=8281694123983237339&hl=pl]
Manipulowanie przy ustawie, w celu pozbawienia kilkunastu osób praw emerytalnych jest instrumentalnym traktowaniem prawa i może być przez Trybunał Konstytucyjny uznane za niezgodne z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych.
Obrońcy prawa i demokracji często posługują się argumentem, że prawo musi obowiązywać wszystkich. To prawda. I demokratyczne państwo musi w demokratyczny sposób wszystkich traktować, nawet jeśli są odpowiedzialni za stan wojenny. Czy nam się to podoba czy nie. 
Czym innym jest proces karny, gdzie oskarżeni mają zapewnione prawo do obrony; czym innym proces stanowienia prawa i takie jego stanowienie, które jest wymierzone przeciwko kilku konkretnym osobom.
 
[googlevideo=http://video.google.pl/videoplay?docid=2285884896175128618&hl=pl]
 
Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego:

Zdaniem Kwaśniewskiego ustawa obniżająca emerytury byłym esbekom jest “niesłuszna”. – Należy ukarać przestępców w normalnych procesach, ale wśród tych ludzi byli też tacy, którzy po prostu służyli państwu – mówił był prezydent. – A objęcie ustawą WRON to już w ogóle skandal i akt zemsty środowiska, które chcielibyśmy uważać za przyzwoite. Generał Jaruzelski ma dziesiątki powodów, aby otrzymywać wysoką emeryturę – uważa Kwaśniewski.

Senator Krzysztof Piesiewicz:

Pomysł, by obciąć wysokie emerytury członkom WRON, w tym gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu, zamuli cały proces legislacyjny związany z odebraniem przywilejów emerytalnych esbekom. Proponowałbym PO spokojne rozwiązanie sprawy, bez politycznej łomotaniny.
Nie dlatego, że sympatyzuję z tą strukturą z przeszłości. Ale dodawanie do projektu WRON-u zamula problem (pozbawienia esbeków przywilejów emerytalnych-red.) i otwiera możliwość zanarchizowania procesu legislacyjnego. Podczas debaty będą dorzucane kolejne grupy – powiedział. – Dodanie WRON-u ma charakter sankcji, a nie uregulowania systemu emerytalnego. Proces, który się toczy z oskarżenia IPN przed warszawskim sądem jeszcze bardziej podkreśla niestosowność tej propozycji.

JERZY URBAN SKOMENTOWAŁ JUŻ ZAMIAR POZBAWIENIA GEN. JARUZELSKIEGO PRZYWILEJÓW EMERYTALNYCH ! JEŚLI CHCESZ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ, KLIKNIJ W TYTUŁ TEGO ARTYKUŁU, POD TEKSTEM OTWORZY SIĘ OKNO KOMENTARZY, W KTÓRYM MOŻESZ ZAPREZENTOWAĆ SWOJE STANOWISKO

 
Zobacz:
Proces autorów stanu wojennego – rozprawa odroczona
Stan wojenny – SERWIS
Awantura w sądzie – “Ty durniu”
PO zmniejszy emerytury generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka