Portrait de Romana de la Salle – sprzedany za 14.112.000 USD

Portrait de Romana de la Salle – sprzedany za 14.112.000 USD

Tamara Łempicka. Portrait de Romana de la Salle sprzedany za 14.112.000 USD

Przed licytacją  wartość obrazu była szacowana na między 10 a 15 mln dol. Obecny rekord ceny za obraz Łempickiej wynosi 16,3  mln funtów i został pobity podczas aukcji w 2020 r. w domu aukcyjnym Christie’s. Podczas dwóch aukcji – Impressionist and Modern Art Evening Sale oraz The Art of the Surreal Evening Sale –  jej obraz “Portrait de Marjorie Ferry” został sprzedany za 16,3 milionów funtów, czyli ponad 82 miliony PLN.

Portret de Romana de la Salle jest typowym przykładem śmiałej syntezy wpływów włoskiego renesansu i niezliczonych awangardowych osiągnięć artystycznych początku XX wieku, które charakteryzują pionierski styl malarski Łempickiej, opisany przez Magdeleine Dayot jako „dziwna mieszanka skrajnego modernizmu i klasycznej czystości, która przyciąga i zaskakuje, i prowokuje, być może nawet przed całkowitym pokonaniem, rodzaj umysłowej walki, w której te bardzo różne tendencje walczą ze sobą, aż do chwili, gdy wzrok uchwyci wielką harmonię, jaka panuje w tych przeciwieństwach” (cyt. za: Gioia Mori, Tamara Lempicka : Królowa nowoczesności, Mediolan, 2011, s. 21).

Płótno powstałe w roku 1928 przedstawia córkę bliskiej przyjaciółki Łempickiej, księżnej de La Salle.
Historia księżnej jest równie niezwykła co historia samej Łempickiej, bowiem de La Salle po rozwodzie z księciem uzyskała znaczne alimenty, które całkowicie roztrwoniła na twórczość paru uwielbianych przez siebie artystek, w tym właśnie na portrety Tamary Łempickiej. Zubożała księżna w latach 30. XX w. przeniosła się wraz z córką Romaną do małej alpejskiej wioski i tam pozostała do końca życia.

Property from an Important American Collection
Tamara de Lempicka
1898 – 1980
Portrait de Romana de la Salle
olej na płótnie
116,5 cm x 73 cm.
1928

 

 

O twórczości Tamary Łempickiej na MacLawye®

Łempicka wyjęta z ram

Tamara Łempicka a art deco

Tamara Łempicka kobieta w podróży

Po zakończeniu pięknej wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie Tamara Łempicka. Kobieta w podróży; wc Polsce możemy obecnie obejrzeć dwie wystawy poświęcone twórczości Tamary Łempickiej:

“Tamara Łempicka a art déco” do 17.12.2022 w Villa Le Fleur Konstancinie pod Warszawą https://villalafleur.com/tamara-lempicka-a-art-deco/

oraz

“Łempicka” w Muzeum Narodowym w Krakowie – do 12.03.2023: https://artinfo.pl/wydarzenia/lempicka

***

 

 

 

 

 


***