Platforma oszalała

Obejrzyj wybrane videoFelietony Mec. Jerzego Marcina Majewskiego

O objawach szaleństwa u Pana Ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego MacLawye® pisał niedawno. Wydaje się, że ta przypadłość – jak jakaś epidemia – zaatakowała całą Platformę Obywatelską; niestety źródło infekcji znajduje się w ministerstwie sprawiedliwości.

Można zrozumieć, że w ramach działań “piarowskich” (co za ohydne słowo) PO chce przejmować elektorat PiS’u, ale wszystko ma swoje granice. W ostatnich tygodniach zaproponowano obywatelskiemu społeczeństwu kastrację w polskim systemie prawa karnego, “twardy kurs” wobec PZPN i rzekomej korupcji wśród jego członków (co z tego wyszło każdy widzi); a teraz zapowiada się zaostrzenie środków poprawczych i to już wobec 10-cio latków.

[“Polska The Times”]: rząd Platformy Obywatelskiej szykuje się do kolejnych kontrowersyjnych pomysłów. Tym razem “celem” są młodociani przestępcy. PO zapowiada surowe kary dla nieletnich.

Nowe prawo dotyczące karania nieletnich to efekt wieloletnich prac w Ministerstwie Sprawiedliwości. Gotowy projekt zastąpi ustawę z 1982 roku, o ile ten spodoba się premierowi. A na to może się zanosić, bo proponowane zmiany są równie rygorystyczne i kontrowersyjne, jak przy projekcie karania pedofili.
Nieletni przestępcy mają się czego bać. Za przestępców będą już uznawane 10-latki, które będą przebywać w poprawczakach do 18. roku życia (teraz do 21.). Nowością ma być również zwiększenie roli mediacji pomiędzy sprawcą a pokrzywdzonym. Dzięki niej pokrzywdzeni – a są nimi często dzieci – łatwiej uzyskają zadośćuczynienie za krzywdy. W mediacji będzie ważny udział rodziców, którzy mogą pomóc wyrównać rachunki w imieniu swojego dziecka – czytamy w “Polsce”. Poza tym, ma być zwiększone prawo do obrony młodocianych.
“Rewolucją” ma być również możliwość karania nieletnich w wieku od 15 do 18 lat na kary nawet 25 lat więzienia za najcięższe przestępstwa. Do tej pory nie było takiej możliwości.

Miejmy nadzieję, że to jakaś “kaczka dziennikarska” i minister sprawiedliwości sprostuje te informacje. Jeśli to jednak prawda, to PO powinna pamiętać, że PiS jednak wybory przegrał.
Obejrzyj wybrane videoFelietony Mec. Jerzego Marcina Majewskiego