Ciasto robimy takie jak zwykle na pierogi.
Kreplachy lepimy z kwadratów, po przekątnej „w trójkąty”. Farsz do kreplachów: mięso wołowe pieczone, wątróbka drobiowa podsmażona i uduszona, (można dodać posiekane jajko na twardo), cebula podsmażona, czosnek świeży, rodzynki i żurawina suszona, sól, papryka słodka, pieprz czarny mielony i koniecznie cynamon.
Po ugotowaniu podsmażamy na złoty kolor na gęsim smalcu (na maśle też można – i moim zdaniem nawet smaczniejsze – ale wówczas nie będą już koszerne, bo zgodnie z ortodoksyjnymi zasadami nie wolno przygotowując potrawy, łączyć wyrobów mlecznych z mięsem).
Kreplachy są świetnym dodatkiem do czerwonego barszczu (gdy tylko ugotowane można podać w barszczu, gdy podpieczone na osobnym talerzyku); ale najlepiej podać kreplachy jako główną przekąskę a barszczyk w filiżance do popijania.
To potrawa z kuchni żydowskiej, podawana tradycyjnie w Święta Kuczek (Święto Szałasów – w b.r. 22 października); także w święto Purim – (w br 24 marca); ale podawana także w radosne uroczystości rodzinne (np. rocznice).
Ciekawostka: Święto Purim jest świetem radosnym jednym z nakazów jest nakaz obchodzenia święta tak entuzjastycznie, że powinno się pić alkohol aż do momentu, gdy nie będzie się w stanie rozróżnić okrzyku: „Błogosławiony Mordechaj!” od „Przeklęty Haman!”