Kosztowne słowa

Medialne wypowiedzi Ministra Ziobry dotyczące afery Doktora G bardzo zaszkodziły polskiej transplantologii. Teraz żeby ratować sytuację i przekonać Polaków do do oddawania organów ministerstwo zdrowia zamierza wydać z państwowej kasy 400 tysięcy złotych – pisze “Newsweek”.
– Mamy nadzieję, że kampania społeczna pomoże nam wyjść z kryzysu, jaki wywołała niefortunna wypowiedź ministra sprawiedliwości – mówi wiceminister zdrowia Marek Ludwik Grabowski, w wywiadzie dla “Newsweeka”.

Chodzi tu o bardzo głośną wypowiedź po zatrzymaniu doktora G, kiedy Zbigniew Ziobro powiedział, że już “nikt nigdy przez tego pana życia nie straci”. Skutek był natychmiastowy – liczba przeszczepów zaczęła dramatycznie spadać. W styczniu zoperowano 102 chorych, w lutym 55, w marcu 64, a w kwietniu tylko 45.
Prof. Wojciech Rowiński z Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej szacuje, że tylko w lutym i marcu z powodu braku dawców zmarło 19 osób. Jednocześnie Krajowy Rejestr Sprzeciwów przeżywa oblężenie osób, które nie życzą sobie, by po śmierci ich narządy pomogły ratować innym życie. Tylko w kwietniu było ich 400, co oznacza sześciokrotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2006 roku.
– W tej sytuacji uznaliśmy, że musimy położyć większy nacisk na popularyzację wiedzy na temat transplantologii – dodaje Grabowski.
W ubiegłym tygodniu ministerstwo rozpisało więc konkurs dla organizacji pozarządowych, które chciałyby zrealizować kampanię popularyzująca transplantologię. Akcja może kosztować nawet 400 tysięcy złotych. Cyt. i foto za tvn24.pl

Artykuł Newsweek’a podaje cenę za nieodpowiedzialne słowa ministra sprawiedliwości. Odpowiada też na pytanie, które postawiłem przed kilku dniami: ilu ludzi zabiły te słowa ? Jak czytamy, co najmniej 19-u. KTO JEST ICH ZABOJCĄ ? Ilu ludzi zabije jeszcze ten Pan ?

zziobro.jpg
Tymczasem Pan Minister, poza stwierdzeniem, że dziś nie użłby tych słów uważa, że wszystko jest w porządku,

Zapytany przez “Rzeczpospolitą” czy dziś powtórzyłby, że nikt więcej “przez tego pana pozbawiony życia nie będzie”, odpowiada, że gdyby kalkulował, że będzie to wykorzystywane do próby torpedowania śledztwa i brutalnej politycznej walki, to “pewnie nie”.
Na uwagę “Rzeczpospolitej”, że sąd podważył przygotowany przez prokuraturę materiał dowodowy, Ziobro odpowiada, że ta decyzja jest ważnym sygnałem dla prokuratorów, którzy przed wysłaniem aktu oskarżenia będą musieli dokładnie przemyśleć zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Cyt. za tvn24.pl

Nasuwa się pytanie: kto powinien przemyśleć sprawę wyciągnięcia konsekwencji wobec ministra sprawiedliwości ?

Jego słowa zabiły pacjentów. Jego skłonność do “błyszczenia w mediach” doprowadziła do śmierci Barbary Blidy.
W przypadku “mocnych dowodów” wobec mafii węglowej, scenariusz był prosty:

We wtorek film w TVP, w środę wejście spektakularne do kilkunastu osób, po południu konferencja prasowa ministra Zbigniewa Ziobro, na której padają „porażające” fakty, nazwiska… i tak dalej – ten scenariusz już znamy. Tylko Barbara Blida zawiodła… cyt. za Azrael – po stronie prawdy

I ten – według słów Prezedenta RP – ideowy człowiek jeszcze kieruje ministerstwem sprawiedliwości.
Komentuj:
MacLawye® na majewski.net.pl
Zobacz i przeczytaj:
Ilu Ludzi zabiły te słowa
Pierwsze nieśmiałę słowa krytyki
MENGELE do Rzecznika Praw Obywatelskich