JubileuszLech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r. za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Decyzję ogłoszono 5 października. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia 1983 r. w Oslo. Nagrodę odebrała w jego imieniu żona Danuta, ponieważ ówczesny opozycjonista obawiał się, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju.

DZIEŃ PRZYZNANIA LECHOWI WAŁĘSIE POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA WSPOMINAJĄ: TADEUSZ MAZOWIECKI, ANDRZEJ WAJDA, JAROSŁAW WAŁĘSA, ADAM MICHNIK; zespół portalu MacLawye® przyłącza się do życzeń dla Jubilata

[googlevideo=http://video.google.pl/videoplay?docid=-6186270433775967063&hl=pl]

OBEJRZYJ CAŁOŚĆ NA PORTALU


Dzisiaj w trakcie uroczystości na Zamku Królewskim obecni byli m.in.: szef NSZZ “Solidarność” Janusz Śniadek, b. premierzy – Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, abp Józef Życiński, Adam Michnik, minister edukacji Katarzyna Hall, Andrzej Wajda i szef doradców premiera Michał Boni. Druga część uroczystości jubileuszowych odbędzie się w grudniu.
Wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert Nobel’83 ProMemoria. Gala w reżyserii Janusza Zaorskiego ma być wydarzeniem niezwykłym. Poprowadzą ją Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz, aktorzy ze słynnych filmów Wajdy – “Człowiek z marmuru” i “Człowiek z żelaza”.
Podczas spektaklu będzie można zobaczyć archiwalne materiały z uroczystości wręczenia Nobla 10 grudnia 1983 r., pielgrzymek ojca świętego Jana Pawła II do ojczyzny czy podpisania porozumień sierpniowych. Filmy przeplatane będą muzycznie motywami Chopina, przebojami Republiki, protestsongami Kaczmarskiego w wykonaniu Pawła Kukiza, utworami Dżemu, T. Love, Edyty Geppert i Krystyny Prońko. [info za tvp24.pl]

Jedna myśl o „Jubileusz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.