Jan Nowicki nie żyje

Jan Nowicki nie żyje

W wieku 83 lat zmarł aktor Jan Nowicki. Aktor zmarł w nocy w swoim domu we wsi Krzewent.

Był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, tytułowym Wielkim Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego, Ketlingiem w „Panu Wołodyjowskim”, odtwórcą głównej roli w „Magnacie” Filipa Bajona.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Był polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, a także reżyserem teatralnym, pedagogiem, felietonistą, pisarzem oraz poetą. W swojej karierze zagrał niemal 200 ról. Przez ponad 30 lat związany był ze Starym Teatrem w Krakowie. 

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, gdzie również później wykładał. W latach 1973-74 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego. 

Jan Nowicki był jednym z ulubionych aktorów teatralnych Andrzeja Wajdy (zmarły w 2016 r.), u którego zagrał m.in. w filmie “Popioły”. Największą popularność przyniosła mu rola w filmie Sylwestra Chęcińskiego “Wielki Szu”, w którym wcielił się w tytułowego oszusta karcianego. 

Ostatnią rolę zagrał w mającym premierę w ubiegłym roku filmie krótkometrażowym “Taksiarz”. Wcielił się w rolę tytułowego taksówkarza Staszka. Ma na koncie także niezliczone kreacje teatralne.

Jan Nowicki otrzymał liczne odznaczenia, w tym: Order Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także węgierski Krzyż Oficerski Zasługi Orderu Republiki Węgierskiej.

83. urodziny Jan Nowicki obchodził 5 listopada.

Był aktorem bardzo lubianym przez publiczność.

Źródło: wyborcza.pl

 


 

Życie jest bękartem śmierci

/Jan Nowicki/