Jan A.P. Kaczmarek 70.

Jan A.P. Kaczmarek 70.

Dzisiaj 70.e urodziny obchodzi Jan A.P.Kaczmarek. Ale w Filharmonii Poznańskiej nie ma uroczystego galowego koncertu. Jan jest chory. Na chorobę okrutną. MSA- chorobę, której przyczyny nie są znane, wobec  której medycyna jest bezradna. Przy tej chorobie nawet urodzinowe życzenia “zdrowia” brzmią gorzko.

W latach 70.ych należałem do grona bliskich znajomych Jana. Poznaliśmy się przez wspólnych przyjaciół z Konina. Potem bywałem częstym, żeby nie powiedzieć stałym, gościem w Jego domu rodzinnym w Koninie.

W Poznaniu, razem z Grzegorzem Banaszakiem, muzycznym partnerem Jana z duetu Orkiestra Ósmego Dnia, z Wojtkiem Bednarskim, z aktorami Teatru Ósmego Dnia, tworzyliśmy wspólny koleżeński krąg. Z czasem – jak to w życiu bywa – nasze drogi się rozbiegły; ale w pamięci pozostały czasy, gdy mieliśmy po 20.a lat, seminaria u Prof. Ziembińskiego (bo Jan, o czym mało kto pamięta, ukończył prawo na UAM), wieczory w OdNowie, mieszkanie na Inżynierskiej i sąsiedztwo na Norwida, gdzie Jan był częstym gościem Grzegorza. Pozostało też kilka zdjęć w albumie.

Niedawno Jan A.P. Kaczmarek został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2023 za osiągnięcia życia. Statuetkę odebrała za niego ukochana żona Aleksandra. Kompozytor nie był w stanie pojawić się na gali.

Chciałabym podziękować za dobre myśli, słowa i czyny tych z państwa, którzy nam pomogli z jego ekstremalnie ciężką chorobą. Bardzo wam dziękuję za wsparcie. Potrzebujemy go. Jestem bardzo wzruszona, ten wieczór jest dla niego”, mówiła ze sceny żona Jana, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek podczas gali Orłów 2023.

Choroba dała o sobie znać niespodziewanie w momencie, gdy Jan Kaczmarek osiadł z żoną i synkiem w Sopocie. Mieli prowadzić spokojne życie, ale wraz z diagnozą wszystko się zmieniło. „Poczułam nieprawdopodobną samotność w nowym miejscu. Do tego nastał covid i izolacja od ludzi”, opowiadała Aleksandra Twardowska. Wrócili do Krakowa, by być bliżej rodziny, przyjaciół, przestrzeni, które dają im poczucie bezpieczeństwa. Dopiero codzienność pokazuje, jakiej skali jest to wyzwanie. Czasami jestem jego ustami i wypowiadam słowa, które mi delikatnie podpowie albo pokaże. Cieszymy się tym, że może dalej tworzyć. Bo wciąż ma nowe pomysły”, mówi Aleksandra Twardowska.

Jan A.P. Kaczmarek skończył dzisiaj 29 kwietnia 70 lat. Tegoroczne urodziny kompozytor spędza jednak niestety w szpitalu po przebytym zapaleniu płuc.

Jan Kaczmarek wciąż komponuje. Mimo że choroba pozbawiła go mowy, to  nie odebrała wszystkiego.

Janie, jeśli medycyna nie może, jeśli nie może Twój organizm; to choróbsko zwalczy Twoja twórczość; i tego Ci z całego serca w te urodziny życzę  – jmm


“Całkowite zaćmienie” z muzyką Jana A.P. Kaczmarka w Krakowie

Podczas trwającego w Krakowie festiwalu Mastercard OFF CAMERA odbędzie się specjalny pokaz filmu Agnieszki Holland “Całkowite zaćmienie”. Widzowie będą mogli nie tylko podziwiać niezwykły talent aktorski Leonardo DiCaprio, ale także usłyszeć muzykę Jana A.P. Kaczmarka. Tuż przed projekcją rozmowę z reżyserką między innymi na temat twórczości jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich kompozytorów muzyki filmowej poprowadzi Grażyna Torbicka. 

Pokaz odbędzie się 5 maja o godzinie 19.00 w Kinie Kijów.


Od 30 kwietnia do 1 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę poświęconą Janowi A.P. Kaczmarkowi. Ekspozycja została przygotowana z okazji 70. urodzin artysty.

Ekspozycja „Jan A.P. Marzyciel” będzie dostępna dla zwiedzających od 30 kwietnia do 1 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Twórczość Jana A.P. Kaczmarka zaprezentowana zostanie także podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Muzyki Filmowej. Podczas koncertu „Kaczmarek2Cinema”, który odbędzie się 25 maja w ICE Kraków, zabrzmią klasyczne utwory zdobywcy Oscara.


 


Jan A.P. Kaczmarek zmarł 21 maja 2024 r.

Urodził się 29 kwietnia 1953 r. w Koninie. Pierwsze lekcje muzyki otrzymał od swojego dziadka, który był muzykiem-amatorem. W szkole zaczął tworzyć muzykę do szkolnych spektakli. W latach 70. studiował prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas odbywania stażu w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego tworzył oprawę muzyczną dla spektakli Teatru Ósmego Dnia oraz Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie, wspólnie z Grzegorzem Banaszakiem, założył Orkiestrę Ósmego Dnia, z którą w latach 80. odbył tournée po wielu krajach. W 1989 r. w ramach stypendium Departamentu Stanu wyjechał do USA, gdzie osiadł wraz z żoną Elżbietą i czwórką dzieci. Pisał muzykę dla filmu i teatru.

W 1993 r. otrzymał nagrodę Drama Desk i Off-Broadway Theatre Award za najlepszą muzykę teatralną roku, a w 2005 r. Oscara – nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej za partyturę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera z udziałem m.in. Johny’ego Deppa, Kate Winslet, Radhy Mitchella czy Dustina Hoffmana. W tym samym roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skomponował muzykę do ponad 70 obrazów filmowych, takich jak: „Niewierna” Adriana Lyne’a, „Aimée i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego czy „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza. Współpracował z Lechem Majewskim i Agnieszką Holland, dla której muzycznie zilustrował m.in. „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” i „Trzeci cud”. Komponował też utwory autonomiczne, zwykle rozpisane na duże zespoły orkiestrowe i chóry, w tym „Kantatę dla wolności”, którą uczcił 25. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności oraz „Universę – Operę Otwartą” – dzieło napisane z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Polsce Jan A.P. Kaczmarek stworzył Instytut Rozbitek (w Rozbitku, gmina Kwilcz), którego celem jest działalność edukacyjna i artystyczna, m.in. łączenie młodych kompozytorów z producentami i uznanymi artystami. Jest też inicjatorem i organizatorem festiwalu Transatlantyk.

W 2023 roku na krakowskiej i łódzkiej Alei Gwiazd odsłonięto upamiętnienia poświęcone kompozytorowi.

Zmarł po długiej walce z ciężką, nieuleczalną chorobą.