Droga ku państwu prawa. Społeczny projekt naprawy Trybunału Konstytucyjnego

Droga ku państwu prawa. Społeczny projekt naprawy Trybunału Konstytucyjnego


Konferencja

27 kwietnia 2023 r. godz. 17:00

Fundacja Batorego, ul. Sapieżyńska 10A w Warszawie,

sala konferencyjna oraz transmisja online na Facebooku.

Od 2015 roku Trybunał Konstytucyjny znajduje się sytuacji braku niezależności od rządu, a jego działania mają raczej na celu legitymizowanie działań większości parlamentarnej niż prowadzenie rzetelnej kontroli zgodności ustaw z Konstytucją. Sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego pozwoliło rządowi na podporządkowanie Krajowej Rady Sądownictwa, a następnie na podjęcie prób podporządkowania sobie władzy sądowniczej, w tym Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. 

Rozstrzygnięcia, które interpretują przepisy prawa europejskiego oraz Konwencji Praw Człowieka wystawiają Polskę poza rodzinę krajów opartych na rządach prawa i europejskiej solidarności.

Istnieje wyraźna potrzeba doprowadzenia do zmiany tego stanu rzeczy, a być może okazją ku temu będą zbliżające się wybory parlamentarne. 

Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego przygotował społeczny pakiet ustaw, które nie tylko przywrócą system kontroli konstytucyjności prawa na praworządne tory, ale odpowiadają na problemy, które istniały już przed 2015 r.

 

Społeczny projekt ustawy prezentowaliśmy na portalu MacLawye® we wpisie z 16 grudnia 2022 r.

SPOŁECZNY PROJEKT USTAWY O TRYBUNALE KONSTYTUCYJNYM .pdf