Dostępność usług prawniczych w Polsce

Co to znaczy dostęp społeczeństwa do profesjonalnych usług prawniczych ??? Czy w Polsce jest rzeczywiście ograniczony ???

Gwarantuję każdemu mieszkańcowi Polski, że jeśli będzie miał taki zamiar w ciągu o,5 godziny uzyska dostęp do adwokata bądź radcy prawnego u którego za 75,- zł (!!!) uzyska poradę prawną. (No może w Wyjątkiem Warszawy, gdzie prawników jest najwięcej ale i usługa może być droższa).

Porada prawna poza Warszawą u adwokata (!) nie kosztuje obecnie więcej niż 150,- zł. Mityczne stawki po $ 500 i więcej za godzinę stosowane są przez wielkie firmy prawnicze dla wielkich korporacji. Zatem skąd ta teza o zbyt małej liczbie adwokatów i radców prawnych i zbyt drogich usługach ??? Kto to zbadał i jakim instrumentarium naukowo-socjologicznym. Czy ktoś zastanowił się nad kosztami prowadzenia kancelarii prawniczej (adwokackiej bądź radcowskiej ?).

Problem “dostępności do zawodów prawniczych” w imię “dostępności społeczeństwa do usług prawniczych” to problem zastępczy, postawiony dla zakamuflowaniu faktu, że nie prowadzi się żadnych prób zreformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Natomiast prawdą jest, że w Polsce brak jest społecznego nawyku do konsultowania z prawnikiem podstawowych decyzji a z jego usług korzysta się dopiero wówczas gdy sprawa ma swój epilog w sądzie, wówczas rzeczywiście koszty mogą być wyższe. Jeśli jednak przeliczyć te koszty na godziny pracy prawnika okaże się, że stawki są znikome.

 1. srutu tutu…75zł !!! ha ha,
  Wolne żarty.. przychodzę w Poznaniu,Gdańsku do -ADWOKATA- i proszę o poradę za 75 zł.. Jedyna rada jaką otrzymam to ….. żebym się zastanowił czy napewno chcę tej porady za taką kwotę?.
  Wolne żarty panie mecenasie – sam pan w to nie wierzy.Widzę oczyma duszy jak “kasuje”pan 75zł od klienta i skacze pan z balkonu z okrzykiem – ale jestem wariat!.

 2. @ rolnik – a czy był Pan w jakiejś kancelarii i pytał o poradę prawną ??? Czy dzwonił Pan do kancelarii i pytał o cenę porady prawnej ??? Fakt, porada nie ró∑na poradzie i cennik nie jest sztywny; ale na jakiej podstawie Pan twierdzi, że jej Pan nie dostanie w cenie około 100,- zł ? Bo ludzie tak mówią ??? Istotnie u mnie nie otrzyma Pan porady za 75,- zł – otrzyma ją Pan za darmo ! I u wielu adwokatów pierwsza porada nic nie kosztuje. (jmm)
  Zresztą… coś mi się tak po nicku wydaje, że wielokrotnie ją Pan w takiej “cenie” otrzymywał 😉

 3. Zależy, co rozumie się przez określenie “porada”. Jeżeli jest to jednorazowa konsultacja, powiedzmy w kwestii prawa spadkowego, gdzie całość sprawy da się wyjaśnić w niecałą godzinę, to jest OCZYWISTYM, że nie ma żadnego problemu w dostępie do takiej porady w takiej cenie.
  Stawki po 500$? Owszem – w korporacyjnych kancelariach dla korporacji. Tam nie udzielają w ogóle porad w drobnych sprawach.
  Brak dostępu do pomocy prawnej to hasło głoszone przez takiego jednego niespełnionego prawnika (choć podobno 10 lat studiował), nie poparte żadnymi sensownymi argumentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *