Dostępność usług prawniczych w Polsce

Co to znaczy dostęp społeczeństwa do profesjonalnych usług prawniczych ??? Czy w Polsce jest rzeczywiście ograniczony ???

Gwarantuję każdemu mieszkańcowi Polski, że jeśli będzie miał taki zamiar w ciągu o,5 godziny uzyska dostęp do adwokata bądź radcy prawnego u którego za 75,- zł (!!!) uzyska poradę prawną. (No może w Wyjątkiem Warszawy, gdzie prawników jest najwięcej ale i usługa może być droższa).

Porada prawna poza Warszawą u adwokata (!) nie kosztuje obecnie więcej niż 150,- zł. Mityczne stawki po $ 500 i więcej za godzinę stosowane są przez wielkie firmy prawnicze dla wielkich korporacji. Zatem skąd ta teza o zbyt małej liczbie adwokatów i radców prawnych i zbyt drogich usługach ??? Kto to zbadał i jakim instrumentarium naukowo-socjologicznym. Czy ktoś zastanowił się nad kosztami prowadzenia kancelarii prawniczej (adwokackiej bądź radcowskiej ?).

Problem “dostępności do zawodów prawniczych” w imię “dostępności społeczeństwa do usług prawniczych” to problem zastępczy, postawiony dla zakamuflowaniu faktu, że nie prowadzi się żadnych prób zreformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Natomiast prawdą jest, że w Polsce brak jest społecznego nawyku do konsultowania z prawnikiem podstawowych decyzji a z jego usług korzysta się dopiero wówczas gdy sprawa ma swój epilog w sądzie, wówczas rzeczywiście koszty mogą być wyższe. Jeśli jednak przeliczyć te koszty na godziny pracy prawnika okaże się, że stawki są znikome.

5 pomyślał o „Dostępność usług prawniczych w Polsce

 1. srutu tutu…75zł !!! ha ha,
  Wolne żarty.. przychodzę w Poznaniu,Gdańsku do -ADWOKATA- i proszę o poradę za 75 zł.. Jedyna rada jaką otrzymam to ….. żebym się zastanowił czy napewno chcę tej porady za taką kwotę?.
  Wolne żarty panie mecenasie – sam pan w to nie wierzy.Widzę oczyma duszy jak “kasuje”pan 75zł od klienta i skacze pan z balkonu z okrzykiem – ale jestem wariat!.

 2. @ rolnik – a czy był Pan w jakiejś kancelarii i pytał o poradę prawną ??? Czy dzwonił Pan do kancelarii i pytał o cenę porady prawnej ??? Fakt, porada nie ró∑na poradzie i cennik nie jest sztywny; ale na jakiej podstawie Pan twierdzi, że jej Pan nie dostanie w cenie około 100,- zł ? Bo ludzie tak mówią ??? Istotnie u mnie nie otrzyma Pan porady za 75,- zł – otrzyma ją Pan za darmo ! I u wielu adwokatów pierwsza porada nic nie kosztuje. (jmm)
  Zresztą… coś mi się tak po nicku wydaje, że wielokrotnie ją Pan w takiej “cenie” otrzymywał 😉

 3. Zależy, co rozumie się przez określenie “porada”. Jeżeli jest to jednorazowa konsultacja, powiedzmy w kwestii prawa spadkowego, gdzie całość sprawy da się wyjaśnić w niecałą godzinę, to jest OCZYWISTYM, że nie ma żadnego problemu w dostępie do takiej porady w takiej cenie.
  Stawki po 500$? Owszem – w korporacyjnych kancelariach dla korporacji. Tam nie udzielają w ogóle porad w drobnych sprawach.
  Brak dostępu do pomocy prawnej to hasło głoszone przez takiego jednego niespełnionego prawnika (choć podobno 10 lat studiował), nie poparte żadnymi sensownymi argumentami.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.