Arbitraż jako program emerytalny (trzeci filar)

Arbitraż jako program emerytalny (trzeci filar)

O zarobkach prawników krążą legendy. Prawie w każdym kraju prawnicy należą do middle class, często do upper middle class, a czasami nawet do high class. Wysokie zarobki przekładają się na wysoki standard życia. Nawet w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 30 lat temu adwokaci mieli się całkiem dobrze. Wspominam rozmowę kilku starszych adwokatów w pokoju adwokackim w sądzie wojewódzkim mojego rodzinnego Poznania. Wszyscy narzekali, że jest ciężko, że klienci niewdzięczni, że nie płacą itd. Gdy się rozeszli, stary woźny sądowy, który przysłuchiwał się w milczeniu tym narzekaniom pokiwał tylko głową i powiedział refleksyjnie: „Tak narzekają, tak narzekają, a widział pan kiedyś adwokata, który nie ma samochodu?”

W tamtych czasach w Polsce posiadanie samochodu, własnego mieszkania, a nawet telewizora kolorowego było miernikiem dostatku. Dostęp do dóbr materialnych nie jest jednak nieograniczony w czasie. Może się kiedyś skończyć. Wielcy prawnicy praktykujący w USA, Francji, Anglii, będą mieli wielkie emerytury. Ich standard życiowy w żaden sposób nie powinien obniżyć się po przejściu w stan spoczynku. Tymczasem prawnicy w Europie Centralnej i Wschodniej mają znacznie gorsze perspektywy. Tutaj kapitalizm jest młody, gospodarka rynkowa też. System ubezpieczeń społecznych dopiero niedawno zaczął działać. Opłacanie składek emerytalnych zaczęło się późno. Nie każdy prawnik praktykujący indywidualnie opłaca je w maksymalnym rozmiarze. A nawet jeżeli tak, to ile z tego uzbiera się przez lata, które pozostały do emerytury? Czy warto opłacać maksymalne stawki, czy lepiej oszczędzać i inwestować samemu? Zbliża się niż demograficzny i w społeczeństwie coraz bardziej zróżnicowanym wiekowo będzie coraz trudniej utrzymać dziarskich emerytów z okresu wyżu demograficznego lat 50-tych. Może się okazać, ze najlepszy partner największej kancelarii w Europie Centralnej czy też Wschodniej po wycofaniu się w wieku 65 lat otrzyma emeryturę z kasy państwowej w wysokości kilkuset euro. A im dalej na Wschód Europy, tym tej emerytury może być mniej…

Kariera arbitra staje się więc dla prawnika najlepszym programem emerytalnym (pension plan). Nie ma przecież nic lepszego, niż robić nadal to co się potrafi i lubi, we własnym rytmie, w gronie znajomych i kolegów, w atrakcyjnych miejscach na świecie i za atrakcyjne honorarium. Specyficzny styl ”życia arbitrażowego” pozwala zachować formę do najpóźniejszych lat. Znakomici arbitrzy, tacy jak George Dobry, Judge Holzman, Fali Nariman, Igor Pobirczenko, Tadeusz Szurski i niektórzy inni pozostali aktywni nawet po ukończeniu 80 lat. Myślę więc, że dla wielu starszych ode mnie prawników formalne przejście na emeryturę, wcześniejszą, czy też późniejszą, niczego specjalnego nie zmieni w ich życiu, o ile zbudowali sobie wcześniej pozycję arbitra.

Piotr Nowaczyk

adwokat

[rule type=”basic”]

[su_button url=”https://piotrnowaczyk.com” target=”blank” style=”3d” background=”#6d1542″ color=”#f4f8f4″ size=”4″ wide=”yes” center=”yes” icon=”icon: institution” icon_color=”#d9d6c1″ rel=”lightbox”] Kancelaria Adwokacka Piotr Nowaczyk[/su_button]