Sejm nie zajmie się propozycją zniesienia zakazu pracy adwokatów na etacie
Kiedy adwokaci-inicjatorzy petycji do Sejmu, w sprawie zniesienia zakazu zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę, podjęli dyskusję, namawiając Koleżanki i Kolegów do poparcia petycji; pisałem w adwokackich grupach dyskusyjnych, że Sejm nie podejmie działań legislacyjnych a nawet nie podejmie merytorycznej pracy w przedmiocie petycji. Dzisiaj mogę powiedzieć: „a nie mówiłem” !!! Otóż podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji d/s Petycji, komisja postanowiła o jej odrzuceniu. Niemniej stanowiskiem sejmowej komisji, zgodnym z moimi przewidywaniami, usatysfakcjonowany nie jestem.
I po co ten cały Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury i zamieszanie wokół jego ważności ?
Sejm uchwalił zmiany w Prawie o adwokaturze ważne w czasie epidemii 9 grudnia 2020 r. rząd skierował do Sejmu autopoprawkę do projektu ustawy skierowanej do Sejmu w tym samym dniu (druk sejmowy 828 i 828 A), której zaproponowano następujący zapis: 1a. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii…
Adwokat w stosunku pracy
Czy należy rozważyć możliwość eliminacji zakazu zatrudniania adwokatów na podstawie umowy o pracę ?
Ten tekst powstał w 2016 r. i stał się aktualny w związku z rozpoznawaniem petycji w sprawie zmian w Prawie o adwokaturze w grudniu 2018 i wypowiedzią Sekretarza NRA na forum Sejmowej Komisji d/s Petycji Czytaj cały wpis >>>
NRA złozyła wniosek do TK w sprawie art. 82 k.p.k. – historia wystąpienia i treść wniosku
Wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przyznania radcom prawnym uprawnień obrońców został złożony. Fakt, że wniosek wreszcie wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego powoduje, że adwokaci nie powinni go krytykować publicznie i poprzeć pełnomocników Naczelnej Rady Adwokackiej w ich działaniach. Jest tak dlatego, bowiem znowelizowane przepisy procedury karnej przyznające radcom prawnym…