90. rocznica Powstania Wielkopolskiego

rozetaUroczystości z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się, w sobotę 27 grudnia, w Poznaniu. Delegacja z Wielkopolski pojedzie również do Warszawy i złoży wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Powstańców Śląskich i Wielkopolskich.

Program uroczystości w Poznaniu:
godzina 10.00 – Złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha
godzina 11.00 – główne uroczystości obchodów 90. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich

  • meldunek dla Dowódcy Garnizonu
  • odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi państwowej
  • zmiana posterunku honorowego
  • wystąpienie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego
  • wystąpienie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka
  • apel poległych
  • salwa honorowa
  • składanie kwiatów
  • odśpiewanie Roty

około godziny 11.00 – przemarsz ulicami: Ratajczaka, 27 Grudnia, Al. Marcinkowskiego, Paderewskiego, Stary Rynek, Świętosławską do fary. Podczas przemarszu składanie kwiatów: pod tablicą pamiątkową F. Ratajczaka, tablicą pamiątkową Dowódców Powstania Wielkopolskiego, tablicą pamiątkową Ignacego Paderewskiego, pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
godzina 12.45 – msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej farze (ul. Gołębia)
godzina 15.30 – Multimedialne widowisko artystyczne “27grudnia.pl” na placu Wolności
godzina 18.00 – Uroczysta premiera utworu skomponowanego przez p. Jacka Sykulskiego z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Auli UAM, ul. Wieniawskiego 1.

W tym roku przypada 90. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Było to szczególne wydarzenie w dziejach naszego narodu. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły w 1918 roku do Macierzy. Uczcijmy pamięć o tych, którzy walczyli poprzez aktywny udział w uroczystościach oraz wywieszenie flag państwowych.

Ryszard Grobelny
Prezydent Miasta Poznania

 

zobacz www. Powstanie Wielkopolskie

 

Przyjazd Ignacego J. Paderewskiego do Poznania
Przyjazd Ignacego J. Paderewskiego do Poznania

 

_________________

27 grudnia 2008 r. 90. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

“Wielkopolanie sami wywalczyli sobie niepodległość” – powiedział prezydent Lech Kaczyński przemawiając przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

“Jeżeli obchodzimy dziś 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nie możemy zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim. Nie możemy zapomnieć o tej bardzo istotnej części naszego kraju, z jego tradycją, ze swoim sposobem myślenia, ze swoim typem nowoczesności. Pamiętamy o tym, tak samo, jak pamiętamy o tym, że przed ponad tysiącem lat tu właśnie, na terenie Wielkopolski, w Poznaniu i Gnieźnie powstawało nasze państwo” – powiedział prezydent.

Dodał, że wybuch powstania był wynikiem istniejącej już w Wielkopolsce tradycji, w którą wpisuje się Insurekcja Kościuszkowska, powstanie z 1806 r. i pomoc dla Powstania Listopadowego.

“Nie wiemy, co by się stało, gdyby nie powstanie. Słowa, że Wielkopolanie wywalczyli sobie niepodległość sami są prawdziwe”

“Połączenie tej tradycji z tradycją pracy organicznej dało rezultat w postaci zwycięskiego powstania – dało sukces w postaci zjednoczenia naszego kraju, a przynajmniej podstawowych jego terytoriów” – powiedział prezydent.

“Nie wiemy, co by się stało, gdyby nie powstanie. Słowa, że Wielkopolanie wywalczyli sobie niepodległość sami są prawdziwe” – powiedział prezydent.

Premier Donald Tusk podkreślił, że zwycięstwo powstańców nie było przypadkiem historii.

Praca organiczna, odwaga oraz rozwaga – to trzy czynniki, które przyczyniły się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, powiedział Tusk.

“Trzeba było być bardzo odważnym, aby rozpocząć powstanie mając za przeciwników kogoś tak silnego i potężnego, a kto bardzo często był sąsiadem”

“To właśnie tu, w Wielkopolsce do powstania przygotowywały się całe pokolenia, to tutaj zanim zabrzmiały salwy powstańcze przez stulecia trwała wielka cywilizacyjna konfrontacja.(…) wydawałoby się z przeciwnikiem niezwykle groźnym – tu Polacy pokazali, że potrafią nie tylko się bić, ale i potrafią budować i organizować (…), mimo iż po drugiej stronie stali Niemcy – przysłowiowo dobrzy gospodarze” – powiedział premier.

“Trzeba było być bardzo odważnym (…), aby rozpocząć powstanie mając za przeciwników kogoś tak silnego i potężnego, a kto bardzo często był sąsiadem” – podkreślił Tusk.

“Powstanie Wielkopolskie, jak i cała historia tej ziemi i ludzi tej ziemi pokazują, że bez rozumnej odpowiedzialności nie można wygrywać. To powstanie było dobrze zorganizowane, obliczono dobrze siły, zaangażowano nie tylko odwagę, ale także i rozum” – zaznaczył premier.

Premier podkreślił, że jest to jedno z niewielu polskich świąt historycznych, które możemy czcić z uśmiechem na twarzy.

Przed prezydentem i premierem głos zabrał organizator obchodów marszałek Wielkopolski Marek Woźniak. “Wielkopolanom wolności nie darowano, swoje miejsce w niepodległej Rzeczpospolitej wywalczyli sami. Kosztem tysięcy zabitych i rannych. Podejmując walkę zbrojną udowodnili nie tylko jaką cenę są w stanie zapłacić za wolność, udowodnili też ogromne umiejętności organizacyjne i zdolności łączenia się ponad podziałami” – powiedział Marek Woźniak.

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem odczytano apel poległych i złożono wieńce. Później uczestnicy spotkania przeszli do poznańskiej fary, gdzie odprawiono mszę w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Uroczyste obchody zwieńczy widowisko plenerowe, które będzie rekonstrukcją przebiegu insurekcji z udziałem kilkuset aktorów, tancerzy, śpiewaków, muzyków i statystów o charakterze interpretacji artystycznej.

Symboliczna bitwa odbędzie się w historycznym miejscu – na Placu Wolności w Poznaniu, niedaleko “Bazaru”, gdzie Ignacy Jan Paderewski wzniecił iskrę powstańczą swoim przemówieniem do tłumu mieszkańców.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to największy zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenach polskich.