60. urodziny Księcia Karola

Brytyjski książę Karol obchodzi 60 urodziny. Książę Walii jest najdłużej czekającym na koronę następcą tronu w historii Wielkiej Brytanii. 3-dniowe uroczystości urodzinowe rozpoczęło wczorajsze przyjęcie w Pałacu Buckingham, wydane przez królową Elżbietę II. 

Karol Windsor
Charles Philip Arthur George Mountbatten - Windsor

Brytyjskiemu następcy trony z okazji urodzin, życzymy wszystkiego dobrego.

 

[wprost.pl] Elżbieta II wydaje w Pałacu Buckingham oficjalny bankiet z okazji 60. urodzin swojego syna, księcia Walii Karola. Na urodziny następcy tronu zaproszono ok. 170 gości, w tym koronowane głowy różnych europejskich państw.

Wśród gości znajdą się m.in. premier Gordon Brown, najbliższa rodzina królewska i zagraniczni dygnitarze. Przed bankietem odbędzie się koncert. Elżbieta II finansuje przyjęcie z własnych środków.
Sieć BBC przygotowała specjalny program dokumentalny, w którym książę Karol opowiada o swoich życiowych pasjach, wśród których znajduje się architektura i rolnictwo. Inny program w konwencji varietes przygotowała telewizja ITV.
Obchody 60. urodzin księcia Walii, formalnie przypadających w piątek 14 listopada, rozpoczęła w środę wizyta Elżbiety II w głównej siedzibie organizacji charytatywnej Prince’s Trust, której patronuje książę Karol. 
Elżbieta II, którą z księciem Karolem łączą nie tylko więzi rodzinne, ale również formalne stosunki konstytucyjne – pochwaliła osiągnięcia Trustu.
Utworzony w 1976 r. Prince’s Trust wspiera inicjatywy gospodarcze młodych przedsiębiorców i daje im możliwość rozpoczęcia działalności. Finansową podstawę organizacji stworzyła odprawa w wysokości 7,4 tys. funtów, którą książę Walii uzyskał, odchodząc ze służby w marynarce.
Roczne obroty Trustu sięgają obecnie 50 mln funtów. Organizacja zatrudnia 8 tys. pracowników i wolontariuszy. Ogółem książę Karol patronuje 20 organizacjom charytatywnym, z czego 18 założył sam.
W Polsce brytyjski następca tronu patronował odbudowie teatru elżbietańskiego w Gdańsku, a w Krakowie Centrum Kultury Żydowskiej w dzielnicy Kazimierz. Jest miłośnikiem historycznych, stylowych budowli, krytykiem pseudonowoczesnych rozwiązań architektonicznych i przeciwnikiem genetycznie zmodyfikowanej żywności.
Wbrew konwencji, nakazującej członkom rodziny królewskiej unikania publicznych wypowiedzi na kontrowersyjne tematy, niedawno Karol powiedział publicznie, że globalny kryzys finansowy nie powinien odwracać uwagi od konieczności przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
Ostatnim punktem obchodów urodzinowych będzie przyjęcie i bal dla około 75 przyjaciół i członków rodziny w prywatnej posiadłości księcia Walii – Highgrove w Gloustershire w sobotę. 
Wśród gości wymieniane są narzeczone synów księcia Walii: Kate Middleton i Chelsy Davy. Książę Walii ma otrzymać od małżonki 60 starannie dobranych prezentów.
Karol jest najstarszym w historii brytyjskiej monarchii posiadaczem tytułu księcia Walii tradycyjnie przyznawanego następcy tronu (w jego przypadku od 1958 r.). W styczniu wyprzedził po tym względem swojego prapradziada Edwarda VII, który odziedziczył tron po królowej Wiktorii.
Jak zauważają komentatorzy, książę Walii jest w wieku, w którym jego matka odprawia służbę na zasłużoną emeryturę, a większość ludzi żyje przeszłością. On tymczasem wciąż, tak jak robił to przez całe życie, przygotowuje się do roli monarchy.
82-letnia Elżbieta II nadal cieszy się dobrym zdrowiem i niewykluczone, że dożyje sędziwego wieku Królowej Matki, która w zmarła w 2002 r. w wieku 101 lat.
Urodzony 14 listopada 1948 r. książę Karol w 1981 r. poślubił Lady Dianę Spencer, z którą rozwiódł się w 1996 r. W 2005 r. ożenił się po raz drugi z Camillą Parker Bowles (obecnie księżną Kornwalii). 

ND, PAP